Rodzaje szkieł do okularów

soczewki do okularów
soczewki do okularów

Rodzaje szkieł do okularów

Kupując okulary zazwyczaj najmocniej skupiamy się na oprawkach. A to przecież nie oprawki mają za zadanie poprawić nad wzrok, a soczewki w nich zamontowane. Bardzo często jest tak, że soczewki okularowe wybieramy najtańsze, bo przecież mamy już droższe oprawki. A to właśnie wybór soczewek okularowych powinien stanowić główny punkt zakupu nowych okularów.

Najczęściej spotykanymi wadami wzroku są krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Wady te można skutecznie niwelować przy użyciu soczewek korekcyjnych. Jednak soczewka soczewce nierówna. Mogą być wśród nich Mercedesy, ale mogą być też Fiaty. Każda z nich spełnia swoją funkcję w 100% jednak to właśnie różnice mogą robić różnicę.

Soczewki okularowe mogą się między sobą różnić uszlachetnieniem, materiałem z jakiego są wykonane, przeznaczeniem, wyglądem.

Jak w związku z tym możemy podzielić soczewki okularowe?

To właśnie soczewki okularowe powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu przed oprawkami

Soczewki okularowe – materiał

Podobnie jak w przypadku soczewek kontaktowych, tak samo soczewki okularowe mogą być zrobione z różnych materiałów.

Soczewki mineralne

Tradycyjne soczewki wykonane ze szkła. Są to soczewki ciężkie, co powoduje, że można je stosować jedynie do oprawek pełnych. Jednak mają również szereg zalet. Soczewki te mają mniejszą grubość oraz większą odporność na zarysowania.

Soczewki organiczne

Jakkolwiek byśmy ich nie nazywali to jest to klasyczna soczewki wykonana z plastiku. Jednak to wcale nie znaczy, że są gorsze od mineralnych. Wprost przeciwnie! Od soczewek mineralnych stopniowo się odchodzi na rzecz właśnie soczewek organicznych.

Ich największą zaletą jest ich niska waga. Dzięki temu można je używać do okularów nie posiadających pełnych oprawek. Jednak to nie jest ich jedyna zaleta. Nowoczesna technologia pozwala nakładać na nie dodatkowe warstwy. Dzięki temu mogą się one stać odporne na ekstremalne warunki i zarysowania.

Obecnie soczewki organiczne nie ustępują mineralnym pod względem jakości i przejrzystości.

Soczewki organiczne wysokoindeksowe

Zrobiliśmy z tych soczewek osobną podgrupę, ponieważ są one dostępne jako opcja dodatkowa do soczewek organicznych.

Poleca się je szczególnie mocno osobom, które posiadają dużą wadę wzroku. Ponieważ są one cieńsze niż standardowe. Dodatkowym walorem estetycznym tych soczewek jest fakt, że oczy pozostają naturalnej wielkości nawet w przypadku stosowanie bardzo dużych mocy.

Nowością w tych soczewkach są soczewki PNX 1.53. Soczewki te stworzono z myślą o dzieciach. Jest to najlżejsza soczewka, którą stosuje się w optyce okularowej. A mimo to w testach laboratoryjnych wytrzymuje nacisk 60 – 80 kg. Dlatego dzieci mogą rzucać okularami wyposażonymi w takie soczewki i nie ulegną one destrukcji.
Podobnie sprawa wygląda podczas uprawiania sportów ekstremalnych i kontaktowych.

jak dbać o oczy dzieci
Dla dzieci polecamy soczewki organiczne PNX 1.53 ze względu na wysoką wytrzymałość

Soczewki z poliwęglanu

Są to lekkie i bardzo wytrzymałe soczewki okularowe. Ze względu na swoja niską wagę można je stosować do każdego rodzaju opraw okularowych, nawet tzw. patentów. Są to takie okulary, w których zausznik przymocowany jest bezpośrednio do soczewki.

Soczewki z poliwęglanu, podobnie jak soczewki organiczne, polecane są dla osób narażonych na upadki i uderzenia.

Soczewki okularowe – geometria

Geometria czyli to czy soczewki pomagają nam lepiej widzieć rzeczy oddalone od nas czy te bliższe.

Soczewki dodatnie

Są to tak zwane plusy, a więc soczewki skupiające. Pozwalają nam one korygować nadwzroczność, inaczej zwaną dalekowzrocznością.

Soczewki ujemne

Są to soczewki rozpraszające, a więc tak zwane minusy. Służą do korygowania wady krótkowzroczności.

Soczewki okularowe – konstrukcja

Soczewki sferyczne

Jak sama nazwa wskazuje, soczewki takie są wycinkiem sfery. Są one najprostszą technologicznie soczewką do wykonania. Jednak poprzez to, że są sferą, występuje w nich niepożądane zjawisko zmniejszonych (soczewki ujemne) lub powiększonych oczu (soczewki dodatnie). Oprócz tego przy krawędziach soczewki obraz może być rozmazany. Przy dzisiejszych wąskich szkłach okularowych może to stanowić pewien problem.

Soczewki asferyczne

W przeciwieństwie do soczewek sferycznych, soczewki asferyczne nie powodują zniekształceń sferycznych. Takie soczewki polecane są szczególnie osobom, które posiadają większą wadę wzroku. Ze względu na mniejszą grubość soczewek asferycznych oraz położenie ich wewnętrznych powierzchni bliżej oka, oko jest naturalnej wielkości.

Soczewki okularowe – budowa

Soczewki jednoogniskowe

Służą do korekcji jednej wady wzroku, np. krótkowzroczności lub nadwzroczności. Ich odmianą mogę być okulary jednoogniskowe z wydłużoną bliżą. Są to okulary, które mogą używać krótkowidze, ale do pracy przy komputerze.

Soczewki dwuogniskowe

To taka wczesna wersja soczewek progresywnych. Składają się one z dwóch różnych soczewek wklejonych w jedną. Górna, znacznie większa, część tych soczewek służy do poprawienia widzenia przedmiotów, które są daleko. Dolna część tych soczewek służy do umożliwienia ostrego i wyraźnego widzenia tego co jest blisko.

Największą wadą tego rozwiązania jest fakt, że są to soczewki wtopione obok siebie, a więc są bardzo widoczne. Okulary takie wyglądają mało estetycznie.

Porównanie zasady widzenia – okulary jednoogniskowe, okulary dwuogniskowe i okulary progresywne

Soczewki progresywne

Soczewki progresywne to zdecydowanie unowocześniona wersja soczewek dwuogniskowych. Są to soczewki z tak zwaną płynną ogniskową. Samo przejście między soczewką do bliży i soczewką do dali jest stopniowe, a dzięki temu niewidoczne.

Soczewki fotochromowe

Są to bardzo fajne soczewki. Ich supermocą jest umiejętność samoistnego przyciemniania się i rozjaśniania w zależności od okoliczności. Zdolność ta aktywowana jest nasłonecznieniem soczewek. Im wyższe nasłonecznienie tym soczewki przyciemniają się mocniej. Oznacza to, że nasze okulary korekcyjne robią się wtedy również przeciwsłoneczne!

Soczewki fotochromowe przyciemniają się najczęściej do koloru karmelowego i szarego. Jednak od kilku lat pojawiają się fotochromy potrafiące się przyciemniać do kolorów szarozielonego, różowego a nawet stają się lustrzankami.

Najnowsze soczewki fotochromowe przystosowane do jazdy samochodem posiadają jeszcze jedną supermoc. W autach fotochromy mają utrudnione zadanie, ponieważ szyby samochodowe mają wbudowane filtry, które redukują stopień nasłonecznienia. Jednak te soczewki nauczyły się rozpoznawać temperaturę i w zależności od niej przyciemniać się lub rozjaśniać. Jeżeli temperatura we wnętrzu auta jest wyższa niż 27°C soczewki te przyciemniają się o ok. 50%.

Przeczytaj również: