Jak dbać o oczy dzieci
Dzieci to największy skarb dla każdego rodzica. Od urodzenia staramy się o nie dbać, ładnie je ubierać, żywić zdrowo i w razie potrzeby leczyć. Jednak bardzo często zupełnie zapominamy o dbaniu o oczy. Zakładamy, że one muszą być zdrowe. Jak zatem dbać o oczy dzieci?
Na początku wspomnę tylko, że pierwsza wizyty z dzieckiem u okulisty powinna się odbyć już koło 3 roku życia. Okulista oprócz sprawdzenia poprawności widzenia, sprawdzi również ogólną jakość oka i widzenia.
Wizyta u okulisty to jednak tylko jeden malutki kroczek w drodze po zdrowe oczy. Oprócz tego na co dzień powinniśmy dbać o oczy dziecka.
Najczęstsze błędy psujące wzrok u dzieci
Zbyt dużo bajek
Na nieszczęście dla oczu mamy XXI wiek, który wyróżnia się mnogością elementów, które przy długotrwałym użytkowaniu mogą pogorszyć wzrok. Po pierwsze telewizor, komputer i telefon komórkowy. Bajki oczywiście są fajne i czasem dają chwilę błogiego spokoju dla rodziców, jednak w przypadku nadmiernego patrzenia się w świecące obrazki oczy się męczą.
O ile jeszcze oglądanie bajek na telewizorze z dalekiej odległości jeszcze jest dopuszczalne, o tyle im mniejszy ekran tym szybsze męczenie się oczu. Dodatkowo ekran telefonu komórkowego najczęściej trzymamy na tyle nisko, że głowa musi być skierowana w dół. Jest to nienaturalna pozycja dla człowieka. Powoduje ona nienaturalne ułożenie się gałek ocznych i szybsze zmęczenie.
Lekarze okuliście polecają również, aby uczyć oczy dostosowywania się do prawidłowego widzenia elementów blisko jak i tych daleko. Oglądanie bajek na ekranie oddalonym o stałą odległość od oczu powoduje, że oczy przyzwyczajają się do patrzenia blisko, a więc narażamy się na powstanie krótkowzroczności.
Oczywiście zmęczone oczy nie oznaczają od razu popsucia ich jakości patrzenia. Jednak są podstawowym błędem jaki popełniają rodzice.
Słabe oświetlenie
Kolejnym błędem jest czytanie z dzieckiem książek przy fatalnym oświetleniu. Często dopuszczamy się tego błędu przed snem. Czytamy wtedy książkę z dzieckiem przy przygaszonym świetle, aby się ono wyciszyło i przygotowało do snu. Niestety słabo oświetlona książka może nie tylko popsuć wzrok dziecku, ale również i rodzicowi.
Aby dbać o oczy dzieci światło oczywiście może być przygaszone, jednak należy pamiętać, aby jego strumień padał bezpośrednio na książkę i ją oświetlał.
Długi czas spędzany przed komputerem
W przypadku młodzieży oczy najwięcej narażone są na zbyt długie korzystanie z telefonu i komputera. Oprócz tego, że zbyt długie patrzenie się w ekran może prowadzić do krótkowzroczności to należy jeszcze zaznaczyć, że światło emitowane przez komputery i telefonu nie jest lubiane przez oczy.
Nasze oczy w procesie ewolucji przystosowały się do światła naturalnego. Tymczasem światło emitowane z monitorów i wyświetlaczy jest niebieskie. Z tego powodu warto zainstalować sobie aplikację starające się zmienić kolor światła na bardziej naturalny. W przypadku komputerów i laptopów może to być niewielka aplikacja F.lux.
Drugim rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych okularów do pracy przy komputerze z filtrem ochronnym.
Jak dbać o oczy dzieci
Skoro wiemy jakie popełniamy błędy, to teraz zajmijmy się tym jak dbać o oczy.
Spacery
Spacery są dobre nie tylko dlatego, żeby złapać świeżego powietrza, ale dzięki nim dbamy o nasze oczy. Oczy muszą posiadać zdolność do łapania ostrości zarówno na przedmiotach znajdujących się blisko nich, jak i na tych daleko. Podczas spaceru mamy możliwość patrzenia się w dal, co jest radością dla oczu.
Oczy najlepiej reagują na kolor zielony. Przy nim odpoczywają najszybciej. Polecamy, więc spacery po łąkach i lasach, aby możliwie najwięcej czasu patrzeć się właśnie na zieleń. Ewentualnie można przez kilka lub kilkanaście minut patrzeć się z dzieckiem przez okno i wypatrywać jakiś przedmiotów w oddali – np. numer bloku, samochód, komin, itp.
Zamykanie oczu
To naturalne, że oczy odpoczywaj gdy nic nie widzą. Dlatego świetnym sposobem, by dać ulgę oczom jest ich zamknięcie. Możesz to robić podczas jazdy windą, mycia zębów lub czekania z autobus. Jak jednak zmusić dziecko, żeby zamknęło oczy? No cóż. Polecamy zabawę w ciuciubabkę, czyli zasłaniamy dziecku oczy, np. szalikiem i karzemy mu siebie szukać.
Prawidłowa dieta
Aby oczy utrzymywać w dobrej kondycji musimy jeść dużo witamin i minerałów. Nasi lekarze okuliście polecają, aby dieta składała się z dużej ilości witamin A, E i C, a także z kwasów omega-3 i luteiny.
Co zatem jeść, aby wzbogacać nasz organizm w te elementy? Na pewno warto jeść marchewkę, która zawiera dużo witaminy C. Szpinak, który lubił Papaj, zawiera dużo witaminy C, E i luteiny. Podobnie groszek i brokuły. Kwasy omega-3 to oczywiście ryby. Aby dać organizmowi więcej cynku, który również pozytywnie działa na oczy, trzeba jeść dużo mięsa wołowego i wieprzowego, a także orzeszków ziemnych.
Zdrowy sen
Podczas snu nasze oczy się regenerują. O ile jeszcze małe dzieci oraz dzieci w wieku przedszkolnym, możemy przypilnować, żeby kładły się spać o przyzwoitych porach. O tyle z młodzieżą szkolną i nastolatkami już może być problem. Zamiast spać sprawdzają lub grają na telefonie.
Niewysypianie się prowadzi do suchości oczu i podrażnień. Dodatkowo te dolegliwości potęguje jasne niebieskie światło wyświetlacza. W takich przypadkach warto zaopatrzyć się w specjalne kropelki do oczu. Dzięki nim możesz nawilżyć oczy dziecka i dać im odetchnąć.
Okulista poleca nieprzerwany sen co najmniej 5 godzin.
Przeczytaj również