Okulary progresywne – czy warto kupić
Jeżeli przed wyjściem z domu musisz zaopatrzyć się w kilka rodzajów okularów korekcyjnych to wiedz, że coś się święci. W teorii nie ma nic złego w kilku parach okularów, ale zmiana okularów z tych do czytania na te do patrzenia jest kłopotliwa. Nie wspominając już o tym, że jakąś parę okularów można gdzieś zapodziać. Na szczęście w 1959 roku firma Essilor opracowała specjalne szkła, które pozwalają jednocześnie widzieć to co jest blisko oraz to co jest daleko. Okulary progresywne to takie okulary, dzięki którym możesz rozwiązać trzy problemy: niwelują krótkowzroczność, służą jako okulary do czytania, możesz je używać jako standardowe okulary do np. pracy przy komputerze.
Co to są okulary progresywne – zasada działania
Jak to się dzieje, że w jednych szkłach widać i daleko i blisko? No cóż… to nie jest jedno szkło. To znaczy jest jedno jako tafla, natomiast są to połączone dwie soczewki. Zasadę działania okularów progresywnych najlepiej obrazuje poniższy rysunek:
Charakterystyka okularów progresywnych to połączenie soczewek do bliży oraz do dali, otrzymujemy okulary progresywne, które umożliwiają korzystanie zarówno podczas czytania książki jak i podczas strzelania do niewinnych sarenek o oczach Bambi. Można zatem powiedzieć, że są to okulary najbardziej uniwersalne ze wszystkich jakie występują na rynku.
Dla kogo są okulary progresywne?
Jednak należy zaznaczyć, że nie są one dla wszystkich. Lista zainteresowanych osób wzrasta wraz z wiekiem. Im jesteśmy starsi tym jakość naszego wzroku ulega pogorszeniu. Pogorszenie to nazywa się starowzrocznością lub bardziej naukowo presbyopią.
Im jesteśmy starsi tym nasze oczy coraz mocniej tracą umiejętność łapania ostrości patrząc na różne odległości. Objawem charakterystycznym dla tej przypadłości jest oddalanie książki lub telefonu coraz dalej od siebie. Możemy rozwiązać tą niedogodność kupieniem okularów do bliży, jednak jeżeli już wcześniej mieliśmy kłopot z wyraźnym widzeniem przedmiotów oddalonych to rodzi się problem z koniecznością posiadania jednocześnie dwóch par okularów.
Aby rozwiązać ten problem należy zaopatrzyć się w okulary progresywne. W okularach progresywnych, zwanych również multifokalnymi, możemy podzielić szkło progresywne na trzy pola. Górna część pozwala widzieć wyraźnie przedmioty odległe, dolna część pozwala łapać ostrość na przedmiotach w bliskiej odległości, natomiast po pośrodku znajduje się tzw. strefa pośrednia, która umożliwia dobre widzenie odległości pośrednich, np. podczas rozmowy z drugą osobą.
Wady okularów progresywnych
Okulary progresywne, z niewiadomych przyczyn posiadają złą opinię. Natomiast w rzeczywistości jedynym minusem tego rozwiązania jest to, że już nie będziesz mógł się wyłgać, że nie widziałeś szefa po drugiej stronie ulicy.
Z mniejszych niedogodności związanych ze stosowaniem okularów progresywnych to fakt, iż posiadają one mniejszy kąt widzenia. Wykonując pracę biurową skutkuje to tym, że będziesz musiał więcej ruszać głową.
Dla kogo są okulary progresywne? Na pewno osoby, które wykonują pracę biurową, lub takie, których wykonywane zajęcie wymaga nieustannego siedzenia przy komputerze, muszą liczyć się z tym, że jako posiadacze szkieł progresywnych będą mieli węższy obraz. To z kolei oznacza, że będą musieli częściej ruszać głową, co na dłuższą metę może być uciążliwe. Jednak na takie problemy istnieją również inne rozwiązania – soczewki półprogresywne lub inaczej nazywane okularami do widzenia w pomieszczeniach.
Nie prawdą jest również opinia, że okulary progresywne nie są dla każdego ze względu na konieczność przystosowania się do patrzenia przez nie.
Adaptacja do okularów progresywnych
Oczywiście prawdą jest, że trzeba się do nich przystosować, ponieważ początkowo możesz widzieć kilka obrazów jednocześnie. Jednak nie spotkałem się z osobą, której nie udało by się przystosować do tych okularów. U jednych trwa to kilka minut u innych kilka tygodni. Jednak wzrok, w końcu, się przyzwyczai.
Charakterystyka okularów progresywnych powoduje, że nie należy sięgać po nie, gdy cierpimy na:
- zwyrodnienia plamki żółtej,
- zaćmę,
- zeza,
- zaburzenia błędnika,
- jaskrę,
- zaburzenia widzenia obuocznego,
- występuje duża różnica w korekcji pomiędzy prawym i lewym okiem,
- występuje duży astygmatyzm, istnieje potrzeba zastosowania korekcji pryzmatami.
Okulary progresywne – zalety
ako główną zaletę należy uznać, że jedną parą okularów zastąpisz kilka. Dzięki czemu nie musimy pamiętać, aby mieć przy sobie okulary do czytania oraz do jazdy samochodem.
Mimo powszechnie panującej opinii, że okulary progresywne są bardzo drogie, prawda jest zupełnie inna. Koszt okularów progresywnych uzależniony jest od jakości soczewek w nich zastosowanych. Tak samo jak w klasycznych okularach, możemy znaleźć soczewki za 200 zł, ale możemy też za kilka tysięcy. Wszystko uzależnione jest od twoich potrzeb i zasobności portfela.
Nie zapominaj również o tym, że cierpiąc na starczowzroczność uzależniony jesteś od posiadania co najmniej dwóch par okularów. Kupując dwie pary okularów średniej klasy, możesz kupić jedną parę okularów progresywnych również średniej klasy. Prawdopodobnie będą one nawet tańsze niż klasyczne dwie pary.
Warto przed zakupem udać się do lekarze okulisty. Dobry optyk, po wykonanym badaniu jest w stanie określić czy twoja wada nadaje się do okularów progresywnych.
Szkła progresywne nie są nowością na rynku. Jak pisałem wcześniej, wymyślono je ponad 70 lat temu, przez co ich technologia wykonania została już udoskonalona. Co oznacza, że ich cena jest już na akceptowalnym poziomie. Koszt zakupu okularów progresywnych z roku na rok jest coraz niższy i wszystko wskazuje na to, że ten trend się utrzyma.
Obecnie za szkła progresywne możemy kupić już od ok. 500 zł.
Zalety okularów progresywnych:
- Wygoda i komfort użytkowania.
- Estetyka – brak linii podziału soczewki.
- Poprawa jakości widzenia w różnych sytuacjach.
Czy się różnią drogie szkła progresywne od tanich
Wiele osób, okulary progresywne często nazywa wieloogniskowymi. Dzieje się tak, ponieważ korygują one różne wady. Jak łatwo się domyślić, soczewka soczewce nierówna.
Koszt soczewki uzależniony jest po pierwsze od dodatkowych parametrów takich jak antyrefleks albo antypara. Jakość samych szkieł i odporność na zarysowania również powoduje podniesienie ceny. Jednak z drugiej strony w okularach progresywnych bardzo duże znaczenie ma strefa nieostra. W tańszych szkłach strefa ta jest większa. Najwyższa jakość okularów progresywnych gwarantuje minimalną strefę nieostrą.
Warto jednak pamiętać, że obecnie dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii do produkcji takich szkieł strefa nieostra charakteryzuje się minimalną nieostrością. Nieostrość ta przez większość osób jest niezauważalna i niwelowana ruchem głowy.
Konsultacja z okulistą w Kielcach
Jeśli rozważasz zakup okularów progresywnych, warto umówić się na wizytę u doświadczonego okulisty w Kielcach. Specjalista pomoże Ci dobrać odpowiednie soczewki, uwzględniając Twoje indywidualne potrzeby wzrokowe. A należy pamiętać, że poprawne dobranie szkieł multifokalnych (progresywnych) jest dość trudne i początkujący optyk może to zrobić błędnie.
Gdzie najlepiej kupić okulary progresywne
Okulary progresywne dla siebie i dla osób na których Ci zależy, najlepiej kupić w salonie optycznym, do którego mamy zaufanie. Komfort widzenia okularów progresywnych jest ogromny. Warto więc zamówić takie okulary wyposażone w szkła progresywne indywidualne. Adatopacja do okularów progresywnych będzie wtedy znacznie szybsza.
Przeczytaj również: