Okulary już dawno stały się elementem nie tylko poprawiającym jakość widzenia, ale również ważnym elementem naszego wyglądu. Dobrze dobrane okulary świetnie podkreślają zalety naszej urody i potrafią ukryć pewne niedociągnęcia. Wybór okularów często jest bardzo żmudny, dlatego warto wiedzieć jak dbać o okulary, aby mogły nam służyć wiele lat.
Jak nie czyścić okularów
Okulary mają to do siebie, że lubią się brudzić w najmniej spodziewanych momentach. Aby więc przywrócić je do stany sprzed zabrudzenia często używamy tego co akurat mamy pod ręką. Jest to niestety duży błąd. Niezależnie czy korzystamy z chusteczki higienicznej czy też z kawałka ubrania, i w jednym i drugim przypadku okulary narażone są na uszkodzenia. Co prawda nie są to uszkodzenia widoczne na pierwszy rzut oka.
Podczas czyszczenia okularów materiałami nieprzeznaczonymi do tego narażamy szkiełka okularów na powstawanie mikrozadrapań. W przypadku gdy takich zadrapań jest kilka, to nie wpływa to znacząco na jakość widzenia, jednak jeżeli czyścimy okulary w nieodpowiedni sposób często tych mikrozadrapań będzie coraz więcej.
Duża ilość mikrozadrapań powoduje, że światło się od nich odbija i załamuje. Co prowadzi do pogorszenia się komfortu widzenia. Mikrozadrapania są tym bardziej uciążliwe, gdy posiadasz okulary do jazdy samochodem, a więc takie, które wszelkie odbicia światła mają niwelować.
Jak czyścić okulary
Okulary nosimy na oczach cały dzień. W związku z tym nawet jak bardzo dokładnie o nie dbamy, po całym dniu przebywaniu na powietrzu okulary będą zanieczyszczone. Jak zatem dbać o okulary po całodziennym użytkowaniu?
Codziennie przed snem najlepiej dokładnie opłukać okulary pod letnią wodą. Odstawić na chwile na obcieknięcie. Ostatnim etapem będzie wytarcie ich do sucha za pomocą ściereczki, którą dostaliście wraz z okularami w etui.
Jeżeli nie chcesz lub nie możesz używać wody, w sprzedaży specjalne spraye. Każdy salon optyczny powinien takimi dysponować, więc problemów z zakupem nie powinno być. Pamiętaj jednak, że takim sprayem należy spryskać chusteczkę, a nie bezpośrednio okulary. O ile spray bardzo fajnie czyści szkła okularów o tyle może negatywnie wpływać na śrubki. Dlatego ważne, aby po wyczyszczeniu okularów chusteczką, następnie dokładnie do sucha je wytrzeć.
Warto również czyścić zauszniki i noski. Co prawda nie wpływają one w znaczącym stopniu na jakość widzenia, jednak na jakość użytkowania okularów już tak.
Zauszniki i noski są elementami, które przylegają do skóry. Należy je czyścić więc ze względów higienicznych. Oprócz tego czyste i odtłuszczone zauszniki i noski nie będą się zsuwały, a więc komfort noszenia okularów będzie wyższy.
Jak przechowywać okulary
Odpowiedź może być tylko jedna – dedykowane etui. Dlaczego dedykowane? Ponieważ etui z innych okularów może mieć inny wymiar i po jego zamknięciu, okulary mogą być przygniecione przez ścianki. takie etui może być również większe niż nasze okulary wtedy narażamy okulary na możliwość wystąpienia uszkodzeń mechanicznych.
Warto pamiętać, żeby nie zostawiać okularów w miejscach w których mogą występować ekstremalne temperatury. Piszą ekstremalne temperatury nie mam na myśli temperaturę piekieł, a temperaturę rozgrzanego w lato schowka w samochodzie. Wysokie lub bardzo niskie temperatury mogą powodować odkształcenia oprawek, a w konsekwencji pęknięcie ich lub szkiełek.
Korzystając z dedykowanego etui zawsze kładź okulary szkiełkami do góry i przykrywaj je szmatką, która powinna być na wyposażeniu etui.
Czy warto czyścić okulary myjką ultradźwiękową
Jednoznacznie tak. Czyszcząc okulary myjką ultradźwiękową masz pewność, że nie uszkodzisz ich mechanicznie. Oprócz tego okulary z takiej myjki są wyczyszczone dużo bardziej szczegółowo i ze wszystkich zakamarków. Myjki ultradźwiękowe są już na tyle popularne, że ich ceny są w zasięgu każdego. W przypadku, gdy kilku domowników korzysta z okularów , warto rozważyć zakup myjki ultradźwiękowej.
Ten sposób czyszczenia jest jednocześnie bardzo delikatny i bardzo skuteczny. Musisz jedynie pamiętać, aby w miarę regularnie zmieniać wodę.
Przeczytaj również: