Okulary przeciwsłoneczne – czy warto je kupić

czy warto kupić okulary przeciwsłoneczne
czy warto kupić okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne – czy warto je kupić

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko ozdoba i gadżet modowy, ale przede wszystkim bardzo ważny element chroniący nasze oczy. Zatem jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać? Czym się kierować, aby nie męczyły one naszego wzorku, a chroniły go?

Na rynku mamy ogromny wybór okularów przeciwsłonecznych. Czym zatem kierować się planując ich zakup?

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać

Kupuj okulary u optyka

Po pierwsze omijamy szerokim łukiem przypadkowe stoiska czy bazarki. Znajdziemy na nich podejrzanie tanie, niewiadomego pochodzenia okulary przeciwsłoneczne. Aby kupić dobre okulary na lata, pomoże w tym dobry okulista w Kielcach lub innym mieście, w którym mieszkasz. Korzystajmy z oferty salonów optycznych 🙂 To tam spotkamy wykwalifikowanych doradców optycznych, którzy wybiorą dla nas okulary przeciwsłoneczne o odpowiednich parametrach.

Okulary przeciwsłoneczne muszą posiadać filtr UV

Najbardziej wymaganą cechą okularów przeciwsłonecznych są filtry UV. To one wychwytują nadmiar promieni słonecznych, który jest szkodliwy dla naszych oczu. Nosząc dobrej jakości okulary z filtrem UV zapobiegniemy powstawaniu chorób oczu. Najczęściej występującymi chorobami są posłoneczne zapalenie rogówki oraz posłoneczne zapalenie spojówek. Mogą one prowadzić do rozwoju zaćmy czy innych groźnych chorób rogówki i spojówek.

Obok filtrów UV dodatkowym atutem będą filtry polaryzacyjne. Chronią one wzrok przed rażącym słońcem, eliminują oślepiające odblaski oraz zwiększają kontrast widzenia, dzięki czemu widzimy wyraźniej kolory i kształty. Jest to szczególnie ważne dla kierowców, którzy w słoneczny dzień oślepiani są przez promienie słoneczne, odbijające się od jezdni. Polaryzacja sprawi, że jezdnia stanie się matowa, jakby w ogóle nie świeciło na nią słońce. O polaryzacji powinni również pamiętać wędkarze, dla których tafla wody bez olśnień to podstawa udanego wędkowania.

Okulary przeciwsłoneczne chronią nasz wzrok m.in. przed szkodliwym promieniowaniem UV

Chodź. Pomaluj mój świat

Im więcej powłok wspomagających widzenie i chroniących nasze oczy tym lepiej.

Jak to wszystko ma się do barwy soczewek? Najlepszą jakość widzenia otaczającego świata dadzą nam barwy szare, bursztynowe i odcienie brązu. Nie oznacza to, że nie warto sięgnąć po kolor niebieski, fioletowy czy różowy 🙂 Warto! Choćby po to, by widzieć świat „na różowo” 🙂

Na rynku mamy ogromny wybór soczewek przeciwsłonecznych – od jednolicie barwionych, poprzez barwione gradalnie, czy tak zwane “lustrzanki”. Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, podobnie jak oprawy korekcyjne, powinny być wykonane z różnego rodzaju tworzyw sztucznych, szlachetnego acetatu, stali nierdzewnej, bądź tytanu. Są to materiały wytrzymałe, które nie odbarwiają się i nie wywołują odczynów alergicznych na naszej skórze.

Jak dbać o okulary przeciwsłoneczne

Jak dbać o okulary przeciwsłoneczne

Już wiemy gdzie kupować, wiemy też jakie oprawy i soczewki wybrać. Jak zatem o nie dbać? Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne posłużą nam kilka lat jeśli będziemy stosować się do wymogów związanych z ich użytkowaniem. Listę zaleceń otrzymamy w wybranym przez nas salonie optycznym 🙂

O jednym musimy bezwzględnie pamiętać – nasze okulary mają być na naszym nosie lub w etui. Nie kładziemy ich na siedzeniu w aucie, bo wiemy czym to grozi. Nie zostawiamy również w schowku w aucie, ze względu na wysokie temperatury, które bardzo łatwo deformują soczewki okularowe (to samo dotyczy niskich zimowych temperatur).

Okulary myjemy za pomocą przeznaczonych do tego płynów lub pod bieżącą, ciepłą (nie gorącą) wodą z dodatkiem delikatnego detergentu (płyn do naczyń nadaje się do tego najlepiej). Następnie je wycieramy  i polerujemy tkaniną dołączoną do etui.


Przeczytaj również: