Czy okulary zerówki psują wzrok

czy okulary zerówki psują wzrok
czy okulary zerówki psują wzrok

Czy okulary zerówki psują wzrok

Jeszcze kilkanaście lat temu, noszenie okularów uchodziło za obciach. Dziś sytuacja odwróciła się o 360 stopni. Ludzie kupują sobie okulary, aby dodać sobie uroku lub po prostu chronić oczy. Spotkałem się z opinią, że noszenie okularów w sytuacji gdy nasz wzrok działa poprawnie może popsuć wzrok. A zatem, czy okulary zerówki psują wzrok? Jak sprawa wygląda w rzeczywistości?

Czy okulary psują wzrok?

Okulary nie psują wzroku! Wzrok może ulegać pogorszeniu w sytuacji gdy jest źle dobrana wartość wady wzroku lub okulary są permanentnie zabrudzone. Jeżeli jednak badanie wzroku odbyło się poprawnie i wada wzroku została zmierzona prawidłowo, nie ma możliwości, aby okulary powodowały pogorszenie wzroku. Podobnie wygląda sytuacja z zabrudzeniami. Jeżeli dbasz o okulary o są one czyste i nie porysowane, nie ma możliwości aby zepsuły Ci wzrok.

Istnieje chyba tylko jedna sytuacja, gdy okulary mogą popsuć wzrok. To wtedy gdy nie mamy wady, a nosimy okulary korekcyjne.

okulary zerówki

Czy okulary zerówki psują wzrok?

Co zrobić jednak w sytuacji gdy mamy dobry wzrok, a mimo wszystko chcemy nosić okulary? Taka sytuacja może się nadarzyć, gdy chcemy coś zmienić w naszym wyglądzie, a okulary zmieniają bardzo dużo. Fajne oprawki, dobrze dobrane do naszej twarzy, diametralnie zmieniają wygląd. Drugą sytuacją gdy chcemy nosić okulary, gdy mamy dobry wzrok, to sytuacja gdy chcemy chronić nasze oczy.

W takich sytuacjach oczywiście możemy korzystać z okularów tzw. zerówek. Są to okulary które nie korygują wady wzroku. Oczywiście szkiełka w tych okularach mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje jak np. ochrona przed odblaskami czy redukcja światła niebieskiego. Jednak stosowanie takich okularów nie wpływa negatywnie na wzrok. To taki dodatek do stylizacji jak apaszka, albo skarpety w kosmos.

Czy okulary zerówki psują wzrok? Jak ze wszystkim, tak i w przypadku zerówek trzeba jednak znać umiar. Noszenie okularów powoduje, że oczy są chronione przed pyłem, kurzem, wiatrem itp. Jeżeli oczy odzwyczają się od występowania tych elementów, i mogą powodować szybsze męczenie się oczu, a więc pieczenie i zwiększoną drażliwość.

Zerówki do pracy z komputerem

Praca przy komputerze negatywnie wpływa na wzrok. Światło niebieskie emitowane przez komputer powoduje zmęczenie wzroku, ból głowy, pieczenie oraz suchość oczu. Aby tego uniknąć, najlepiej pomiędzy ekranem a oczami wybudować jakąś barierę ochronną. Niektóre firmy kupują specjalne filtry montowane na ekrany komputerów. Jednak są po sporadyczne sytuacje. Najczęściej sami musimy zadbać o swoje zdrowie. A tym celu polecam stosowanie bariery ochronnej w postaci okularów. Również zerówek. Przystosowane do pracy przy komputerze okulary powinny posiadać dodatkowe powłoki antyrefleksyjne lub BlueBlocker.

jak odpoczywają oczy
Okulary zerówki świetnie chronią wzrok w przypadku pracy przy komputerze oraz gdy dużo jeździsz samochodem

Okulary zerówki dla kierowcy

Praca zawodowego kierowcy wymaga ogromnej uwagi na drodze. Aby skupić się na jeździe przez kilka godzin dziennie trzeba wytężać wzrok. Oprócz tego podczas jazdy w oślepiającym słońcu lub po zmroku nasze oczy narażone są na wiele rozpraszających zjawisk, np. oślepienie. Aby wyeliminować tego typu zjawiska należy korzystać z okularów wyposażonych w specjalne filtry dla kierowców. Te filtry mogą również posiadać okulary zerówki.

Przede wszystkim należy zacząć od fotochromów. Jest to powłoka na szkle okularów, dzięki której światła mijanych samochodów będą o wiele słabsze i mniej rażące. Tak samo będzie pomagała podczas oślepiania przez promienie słoneczne.

W przypadku okularów dla kierowców warto również zadbać o powłokę antyrefleksyjną. Dzięki niej do twojego ka będzie wpadało mniej zbędnych odblasków, które pojawiają się chociażby podczas przejścia światła przez szybę samochodową. Powłoka antyrefleksyjna pochłonie wszystkie niepotrzebne odbicia.

Jak dbać o swój wzrok

W dbaniu o swój wzrok, najważniejsze jest to, żeby zdać sobie sprawę z tego, że trzeba o niego dbać!

Przede wszystkim należy pamiętać, że nasz wzrok może ulec pogorszeniu nawet w sytuacji gdy tego nie zauważamy. Trzeba zatem bezwzględnie pamiętać, aby co jakiś czas umówić się na wizytę do okulisty, aby tam zbadać swój wzrok.

Jak dbać o oczy

W lato korzystajmy z okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Koniecznie takie okulary kupuj również u optyka, a nie w aptece lub chińskich stronach internetowych. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Dlaczego nie kupować okularów w aptece. Jeżeli pracujesz przy komputerze korzystaj z okularów posiadających specjalny filtr redukujący niekorzystny wpływ światła niebieskiego na twój wzrok.

Jeżeli korzystasz z okularów korekcyjnych lub zerówek, koniecznie pamiętaj o dbaniu o ich czystość. Nawet jeżeli nie wyłapujemy zabrudzeń lub zarysowań, to nasz wzrok jest na tyle czuły, że na pewno je wyłapie. Mózg eliminuje te zanieczyszczenia, powodując, że ich nie zauważamy, jednak je odbiera. Może to powodować ból głowy, a w dłuższej perspektywie pogorszenie się wzroku.

Okulary ochronne

Pamiętajmy, że mówimy o okularach zerówkach zakupionych u optyka. Jeżeli nosisz np. okulary ochronne, bo wymaga tego twoja praca, to często takie okulary wykonane są z marnej jakości plastikowych osłonek, które mogą powodować uszkodzenia wzroku.

Czy okulary zerówki psują wzrok? Zdecydowanie nie. O ile są dobrej jakości i dbamy o nie.


Przeczytaj również: