Okulary do pracy przy komputerze
Ile razy wróciliście do domu po ciężkim dniu pracy przed komputerem z suchymi i podrażnionymi oczami? W erze pracy i szkoły online, laptopy, smartfony i tablety to sprzęt, z którego korzystamy na co dzień bardzo intensywnie. Choć z jednej strony czyni to nasze życie łatwiejszym, to często powoduje tak zwane cyfrowe zmęczenie oczu. Aby uniknąć zmęczenia oczu, należy stosować okulary do pracy przy komputerze.
Okulary do pracy przy komputerze
Jak duży wpływ ma promieniowanie niebieskie oraz UV na nasze oczy?
- powoduje zmęczenie wzroku i niewyraźne widzenie,
- może przyczynić się do powstawania zmian zwyrodnieniowych siatkówki i plamki żółtej,
- może powodować bóle głowy,
- ekspozycja na światło niebieskie wieczorem niekorzystnie wpływa na jakość snu.
Chociaż światło niebieskie w ciągu dnia pomaga utrzymać rytm dobowy, to jego zbyt duża ilość, szczególnie późno w nocy (np. czytanie na telefonie, czy komputerze) może zakłócić ten cykl, powodować nieprzespane noce i zmęczenie w ciągu dnia. Dlatego też długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe może powodować szereg problemów zdrowotnych oczu.
Wielu z was stwierdzi, że jedynym wyjściem jest ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych takich jak smartfon, czy komputer. Wiemy jednak, że większość osób nie jest w stanie zmniejszyć ilości czasu spędzanego przed ekranem. Dlatego mamy dla was rozwiązanie! Soczewki okularowe ze specjalnym filtrem blokującym przed niebieskim promieniowaniem.
Ale antyrefleks nie wystarczy?
Panuje powszechne przekonanie, że okulary z dobrym antyrefleksem są wystarczającym zabezpieczeniem podczas pracy przed monitorem komputera. Antyrefleks minimalizuje odbicia światła od powierzchni soczewek. Powinien znajdować się na okularach do tego przeznaczonych, ale tak naprawdę to stanowi on tylko konieczne minimum. W dzisiejszej erze cyfrowej antyrefleks nie wystarczy a powierzchnia filtrująca to zazwyczaj konieczność. Co ważne stosowanie okularów z powierzchnią filtrującą wspomaga nasze oczy również na co dzień. Na przykład podczas pracy przy sztucznym oświetleniu, czy podczas prowadzenia samochodu. Śmiało więc możemy stosować je jako główną parę okularów. Na pewno nie zaszkodzą, a w większości przypadków, w szczególności podczas pracy z wszelkimi monitorami zabezpieczą.
Jak działa taki filtr?
Soczewki z niebieską powłoką (filtrem) neutralizującą nadmiar niebieskiego światła podrażniającego i męczącego narząd wzroku. Bazują one na standardowych soczewkach z antyrefleksem, są więc równie wytrzymałe. Jednocześnie jednak zastosowany filtr chroniący przed światłem niebieskim, zabezpiecza oczy podczas pracy przed komputerem. Dzieje sią tak, ponieważ pogłębia on widzenie czerni, gwarantuje lepszy kontrast widzenia, dzięki czemu tekst czy małe elementy na ekranie są lepiej widoczne. Filtr zapewnia także lepsze samopoczucie przy pracy w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem. Soczewki chroniące przed światłem niebieskim są dostępne dla osób noszących okulary korekcyjne, ale i tych którzy chcą zabezpieczać się podczas pracy przy komputerze. O okularach „zerówkach” do pracy przy komputerze warto pomyśleć nawet wtedy, gdy przed ekranem spędzamy zaledwie kilka godzin w ciągu dnia.
Jak wybrać odpowiednie soczewki?
Producenci soczewek oferują szeroki wybór soczewek z filtrem chroniącym przed promieniowaniem niebieskim pochodzącym od komputera. Wyselekcjonowaliśmy dla naszych klientów najlepsze według nas produkty, aby ułatwić wam wybór. Są to soczewki:
1) Ideal Max Blue UV dostępne w ofercie polskiej marki JZO. Jest to wielowarstwowa powłoka antyrefleksyjna, która chroni wzrok przed szkodliwym zakresem promieniowania niebieskiego i ultrafioletowego. Dodatkowo szkłom okularowym zapewnia maksymalną ochronę przed zarysowaniami.
2) Blue Secure japońskiej marki Nikon. W tym przypadku stosuje się najnowszą technologię absorbującą światło niebieskie, bezpośrednio w materiale, z którego jest wykonane szkło. Na tę soczewkę możemy nałożyć również powłokę See Coat Blue UV. Uzyskujemy, dzięki temu, najlepszą ochronę przed światłem niebieskim, działającą zarówno na poziomie materiału, jak i powłoki.
Jeśli nadal macie wątpliwości, czy takie okulary są dla Was, zapraszamy do naszych salonów optycznych, a nasi doradcy udzielą Wam szczegółowych i wyczerpujących informacji w tym, jak i innych tematach dotyczących optyki okularowej.
Przeczytaj również: