Jak się pozbyć uczucia piasku w oczach
Uczucie piasku w oczach to nic innego jak jeden z objawów zespołu suchego oka. Uczucie piasku w oczach bywa uciążliwe i wpływa na samopoczucie. Leczenie tego objawu przybiera wiele form. Czasem wystarczą proste zabiegi możliwe do wykonania w domu, a czasem wymagają one większej uwagi i umiejętności. Pamiętaj jednak, żeby nie podejmować żadnych działań na własną rękę. Zawsze najpierw skontaktuj się ze specjalistą.
Objaw piasku w oczach to tylko jeden z kilku mogących świadczyć o zespole suchego oka. Pozostałymi objawami są:
- pieczenie lub swędzenie oka,
- krótkotrwałe przypadki niewyraźnego lub zamglonego widzenia,
- wrażliwość na światło,
- zaczerwienienie oczu,
- nadmierne łzawienie,
- uczucie dyskomfortu.
Przyczyny występowania zespołu suchego oka
Najczęstszą przyczyną występowania zespołu suchego oka jest długie wykonywanie zajęć, które wpływają na zaburzenie częstotliwości mrugania. To właśnie podczas mrugania nasze kanaliki łzowe dostarczają na powierzchnie oka łzy. Łzy mają za zadanie nawilżyć nasze oko, a także usunąć z niego ciała obce (np. kurz, zanieczyszczenia występujące w powietrzu), a także chronią przed infekcjami.
W przypadku, w którym częstotliwość mrugania jest mniejsza niż zazwyczaj, nasze oko staje się suche, co prowadzi do wyżej wymienionych objawów.
Długotrwałe wpatrywanie się w jedno miejsce
Do zaburzenie częstotliwości mrugania mogą doprowadzić codzienne czynności i prace. Chociażby prowadzenie samochodu przez dugi czas. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera lub telefonu.
Zespół suchego oka powoduje nie tylko zbyt rzadkie mruganie. Może to powodować również fakt, że łzy nie posiadają odpowiedniego składu mineralnego lub że wysychają zbyt szybko. Na skład mineralny łez ma wpływ nasza dieta. O odpowiedniej diecie i innych sposobach jak dbać o nasze oczy przeczytasz w artykule Jak dbać o oczy.
Klimatyzacja / ogrzewanie pomieszczenia
Przyczyną zbyt szybkiego wysychania łez może być np. wiatr i długotrwała praca na nim, suchy klimat, przebywanie w pomieszczeniu klimatyzowanym. Co gorsze, w zimę, gdy jest sezon grzewczy, jakość powietrza w pomieszczeniach bardzo się pogarsza. Dzieje się tak, ponieważ powietrze robi się suche i wysusza nam łzy.
Wiek
No i ostatnią naturalną przyczyną występowania uczucia piasku w oczach jest wiek. Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość płynu łzowego jaki produkuje organizm. Oprócz tego często większość minerałów pozostaje w organizmie, w związku z tym łzy zawierają ich zbyt mało.

Alergie
Osoby cierpiące na alergie mogą doświadczać uczucia piasku w oczach jako jednego z objawów reakcji alergicznych. Alergeny, takie jak pyłki, kurz, pleśnie czy sierść zwierząt, mogą dostawać się do oczu i kontaktować się ze spojówką, która jest cienką błoną pokrywającą wewnętrzną stronę powiek i białko oczu. Ten kontakt może prowadzić do podrażnienia spojówek, co objawia się uczuciem piasku w oczach.
Soczewki kontaktowe
Soczewki kontaktowe mogą wpływać na naturalne nawilżenie oka, co może prowadzić do suchości oczu. U osób z już istniejącym problemem suchości oczu, noszenie soczewek może zaostrzyć objawy, w tym uczucie piasku. Tak zwane twarde soczewki kontaktowe (GP), wymagają odpowiedniego nawilżenia, aby nie podrażniały oczu. Dzieje się tak, ponieważ ograniczają one dostęp tlenu do oka.
Stosując soczewki kontaktowe trzeba również pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny. Nieodpowiednie ich czyszczenie, noszenie dłużej niż zaleca producent prowadzi do tego, że na soczewkach zbiera się więcej zanieczyszczeń, a te mogą wywoływać podrażnienie oczu i alergie, a co za tym idzie prowadzą do uczucia piasku w oczach.
Medyczne przyczyny występowania zespołu suchego oka
Oprócz przyczyn naturalnych, są również przyczyny medyczne, które prowadzą do pojawienia się u nas uczucia pisku w oczach. Należą do nich:
- infekcje i choroby oczu – np. zapalenie spojówek, brzegu powiek itp.,
- inne schorzenia – m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, niedobór witaminy A, toczeń, cukrzyca, choroby tarczycy, zespół Sjögrena,
- efekty uboczne stosowania leków przeciwhistaminowych lub beta-blokerów,
- niedrożność kanalików łzowych bądź nieodpowiednia produkcja łez,
- niektóre leki, takie jak antyhistaminy, leki przeciwbólowe lub leki przeciwdepresyjne, mogą powodować suchość oczu i uczucie piasku jako skutek uboczny,
- zmiany hormonalne występujące zazwyczaj u ciężarnych lub kobiet w średnim wieku.

Jak się pozbyć uczucia piasku w oczach
Na szczęście żyjemy w XXI wieku, w którym to, naukowcom udało się poznać przyczyny powstawania wielu chorób oraz opracowano różnego rodzaju sposoby na leczenie ich i ich zapobieganie. Co prawda zespół suchego oka, który najczęściej kryje się za uczuciem piasku w oczach, można leczyć w dość prosty sposób. Jednak koniecznie trzeba pamiętać, że trzeba go leczyć! Nieleczony może doprowadzić do poważnych powikłań.
Najczęściej lekarze okuliści przepisują na takie dolegliwości krople do oczy, tak zwane sztuczne łzy. Podczas kupowania takich kropel warto pamiętać, żeby wybrać takie, które nie posiadają konserwantów. Jednak apteki oraz profesjonalny optyk powinien mieć takie na stanie. Jednak w zależności od przyczyny występowania uczucia piasku w oczach okulista może zalecić również:
- maskę termiczną,
- masaż powiek,
- specjalne chusteczki do powiek,
- zabiegi odblokowujące gruczoły Meiboma.
Przyczyną zespołu suchego oka może być jednak, np. poważna choroba skóry. W takim przypadku do leczenia konieczny jest antybiotyk. Z tego powodu nie ma co ignorować uczucia piasku w oczach, tylko niezwłocznie udać się do optyka.
Uczucie piasku w oczach – jak się go pozbyć domowymi sposobami
Oprócz sposobów medycznych i farmaceutycznych istnieją również domowe metody na leczenie niektórych dolegliwości. Podobnie sprawa wygląda w zespołem suchego oka. Jednak zawsze najpierw uda się do okulisty, aby sprawdził czy domowe sposoby będą w twojej sytuacji odpowiednie.
Torebki czarnej herbaty
Czarna herbata ma właściwości przeciwutleniające, które świetnie pomogą nawilżyć oko. Wystarczy zaparzyć czarną herbatę i poczekać aż trochę wystygnie. Takie wystygnięte torebki należy położyć na zamknięte oczy i leżeć z nimi przez 20 minut. Oprócz torebek na oczach, oczy, poprzez fakt, że są zamknięte, odpoczywają, a przy okazji kanaliki łzowe dostarczają do nich łzy.
Rumianek na uczucie piasku w oczach
Rumianek wyróżnia się umiejętnością łagodzenia obrzęków i zwalczania suchości. Z tego względu świetnie sprawdzi się również w domowych sposobach na zespół suchego oka. Aby móc korzystać z jego właściwości wystarczy zaparzyć go, odczekać aż trochę ostygnie i następnie zamoczyć w nim waciki kosmetyczne. Takie namoczone waciki trzeba położyć na zamknięte oczy. Długość takiego seansu powinna trwać ok. 20 minut. W między czasie można płatki kosmetyczne nawilżać, poprzez zanurzenie w rumianku, wielokrotnie.
Ogórek na zespół suchego oka
Podobnie jak torebki z czarną herbatą i rumianek, domowy zabieg z ogórkiem powinien trwać ok. 20 minut.
Dwa plasterki ogórka kładziemy na zamknięte oczy. Ogórek działa kojąco, nawilżająco i przeciwzapalnie, a więc w przypadku zespołu suchego oka sprawdzi się wyśmienicie.
Suplementy diety
Temat suplementów jest tematem bardzo drażliwym. Są osoby uważające, że suplementy nie działają. Jednak z drugiej strony są ich gorący orędownicy. W każdym razie kwas omega-3 poprawia kondycję oczu. Warto więc zadbać o dostarczenie go do organizmu w odpowiedniej ilości. Jeżeli nie preferujesz suplementów, to postaraj się dobrać swoją dietę w taki sposób, aby zawierała możliwie najwięcej tego kwasu.

Przeczytaj również