Jakie wybrać okulary sportowe

korekcyjne okulary sportowe
korekcyjne okulary sportowe

Jakie wybrać okulary sportowe

Sport amatorski jest w Polsce bardzo popularny. Według badań przeprowadzonych przez Delloite, aż 76,2% Polaków uprawia systematycznie co najmniej jedną dyscyplinę sportu. Jeżeli zestawimy to z informacją, że co drugi Polak posiada wadę wzroku, możemy dojść do wniosku, że mniej więcej 4 na 10 sportowców powinno nosić okulary korekcyjne.

Niezależnie czy uprawiasz profesjonalny sport czy od czasu do czasu grasz w kolegami amatorsko, ważne, żeby dobrze zadbać nie tylko o swoje ciało i starać się zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji, ale również o swoje oczy. 

Sport, nawet ten amatorski, polega na spostrzegawczości, umiejętności ocenienia odległości, szybkości reakcji. W przypadku gdy masz wadę wzroku, a podczas uprawiania sportu nie korzystasz z okularów, parametry każdego z tych elementów ulegają pogorszeniu.

Pamiętaj aby okulary koniecznie wybierać u profesjonalnego optyka a nie w supermarkecie czy aptece. Profesjonalny optyk to nie tylko doradztwo, ale przede wszystkim profesjonalne okulary wykonane z materiałów przystosowanych do wzmożonej eksploatacji.

O wadach i zaletach okularów z supermarketu napisaliśmy cały artykuł – Okulary z apteki i supermarketu – za i przeciw.

Rodzaje okularów sportowych

Okulary dla sportowca mogą być przeciwsłoneczne, korekcyjne lub korekcyjne i przeciwsłoneczne w jednym. Wszystko w zależności od potrzeb i rodzaju uprawianego sportu.

Okulary sportowe różnią się od klasycznych okularów materiałami z jakich są wykonane. Szkła mogą być wykonane np. z poliwęglanu, który jest bezpieczniejszy w użytkowaniu, a także wytrzymalszy niż klasyczne soczewki okularowe. 

Kolejnym wyróżnikiem okularów sportowych jest fakt, że są one świetnie dopasowane do twarzy. Muszą one możliwie najdokładniej przylegać do twarzy, aby nie przeszkadzały w uprawianiu sportu. Bardzo często w sportach kontaktowych, np. piłka ręczna, piłka ręczna, koszykówka, okulary posiadają dodatkowo gumkę ściągającą. Wszystko po to, abyś nie musiał martwić się, że ci one spadną podczas walki o piłkę.

Jeżeli twoim ulubionym sportem jest kolarstwo, to okulary sportowe na rower powinny ułatwiać zauważanie przeszkód

Okulary sportowe na zewnątrz

Okulary sportowe możemy podzielić również ze względu na miejsce ich użytkowania. Jeżeli uprawiasz sport na zewnątrz. Do jazdy na nartach, polecamy okulary ze szkłami barwionymi. Szkła barwione chronią nasze oczy przed promieniowaniem UV. Okulary takie posiadają specjalne filtry, które wzmacniają kontrast na białym.

Jeżeli lubisz jazdę na rowerze, powinieneś zastanowić się nad okularami okularami z lustrzaną powłoką i barwionymi szkłami z filtrem niebieskim. Okulary takie mają kolor w odcieniach od żółtego do pomarańczowego i pomagają w szybszym zauważeniu nierówności po zmroku.

Jeżeli lubisz piesze wędrówki górskie powinieneś wybrać okulary przyciemniane z wysokim filtrem UV. Wraz ze wzrostem wysokości na jakiej się poruszasz rośnie niebezpieczne promieniowanie UV. Powyżej 1000 m.n.p.m. może ono być większe nawet o 20%. Z tego powodu okular powinny posiadać filtr o wartości co najmniej 400.

Dla biegaczy polecamy okulary delikatnie przyciemnione bez lustrzanej powłoki. Warto również zadbać, aby takie okulary posiadały powłokę uniemożliwiającą parowanie okularów.

Okulary sportowe do sportów halowych

Okulary do pływania powinny przede wszystkim być szczelne

Natomiast gdy uprawiasz sporty halowe i kontaktowe powinieneś używać okularów bez przyciemnienia i z doczepianą gumką. Takie okulary są odporne na wstrząsy. Są wykonane z materiałów, które ulegają delikatnemu odkształceniu, np. podczas uderzenia piłką, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe. Dodatkowo często posiadają one ochronę boczną oraz nosa.

Szczególnym rodzaje okularów do sportów halowych są okulary do pływania. Muszą one nie tylko ułatwiać widzenie, ale również być szczelne! Chlor może podrażniać oczy, a więc jest to cecha konieczna dla okularów do pływania.


Przeczytaj również: