Z okularów korekcyjnych korzystamy wtedy, gdy nasz wzrok się psuje i potrzebujemy pomocy, aby wiedzieć poprawnie. Jednak soczewki w okularach mogą spełniać nie tylko rolę przybliżającą lub oddalającą obraz, ale również mogą mieć dodatkowe bardzo przydatne funkcje – Powłoki soczewki okularowej. Jednak dodatkowe powłoki to tylko część z możliwości okularów. Soczewki mogą posiadać również filtry! Jakie są rodzaje filtrów w okularach?
Przyjęło się uważać, że filtry stosuje się tylko do okularów przeciwsłonecznych. Nic bardziej mylnego. Filtry z całą ich gamą zastosowań stosuje się z powodzeniem również w okularach korekcyjnych lub zerówkach.
Filtr UV
Najczęściej występujący filtr w okularach. Najczęściej kojarzony z okularami przeciwsłonecznymi. Filtr UV ma za zadanie chronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Skąd się bierze promieniowanie UV? Jego źródłem jest słońce, a więc jeżeli jesteśmy na powietrzu to nie mamy za wiele możliwości ochronić się przed nim. Warto dodać, że promieniowanie UV jest szkodliwe dla naszej skóry – dlatego używamy kremów do opalania – oraz dla naszych oczów. Aby ochronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV należy stosować okulary z filtrem UV.
Filtr UV w okularach nie ma nic wspólnego ze stopniem przyciemnienia szkieł. Większość osób uważa, że im ciemniejsze szkła tym lepsza ochrona. Nie ma to jednak potwierdzenia, ponieważ filtr UV może być zastosowany na również na okularach korekcyjnych, których szkła w ogóle nie są przyciemnione.
Stopień przyciemnienia szkieł okularowych wyrażany jest w 5 stopniach:
– 0 – najmniej przyciemniający – przepuszcza 80 – 100% światła, a więc są tutaj zaliczane również okulary korekcyjne,
– 1 – przepuszcza 43 – 80% światła,
– 2 – przepuszcza 18 – 43% światła,
– 3 – przepuszcza 8 – 18% światła,
– 4 – najmocniej przyciemnione – przepuszcza 3 – 8% światła. Polecane na morzu gdzie woda odbija promienie słoneczne oraz zimą w górach, gdy śnieg odbija promienie.
Filtr światła niebieskiego
Jest to filtr, który chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem niebieskim. Skąd się bierze promieniowanie niebieskie? Jest to promieniowanie emitowane przez monitory, wyświetlacze komórek i telewizory.
Długa praca przy komputerze powoduje zmęczenie oka, co prowadzi do łzawienia, szczypania, opuchnięcia, a w najgorszym przypadku może prowadzić do uszkodzenia rogówki.
Okulary z filtrem niebieskim mogą mieć lekko żółty odcień. Wszystko po to, aby zrównoważyć niebieskie promieniowanie. Zresztą dość popularnym programem do próby eliminacji światła niebieskiego jest program o nazwie f.lux, który zmienia kolor wyświetlacza komputerów właśnie na kolor żółty. W nowszych komputerach taka opcja jest wbudowana w Windowsa.
Filtr antyrefleksyjny
To już praktycznie standard na rynku soczewek okularowych. Chociaż, niestety, nadal zdarzają się soczewki bez tego filtra. Zadaniem filtra antyrefleksyjnego jest niwelowanie niepotrzebnych refleksów. Refleksy czyli odblaski świetlne, powstają podczas przejścia promieni słonecznych przez różne środowiska. Inaczej światło załamuje się przechodząc przez szkło, inaczej odbijając od wody, a jeszcze inaczej odbijając się od ulicy. Powstałe refleksy świetlne męczą oko i utrudniają skupienie uwagi.
Okulary z filtrem antyrefleksyjnym polecamy szczególnie kierowcom, którzy muszą podczas kierowania szczególnie wytężać wzrok, a refleksy świetlne mocno to utrudniają.
Inne rodzaje filtrów w okularach
Oprócz wyżej wymienionych są jeszcze inne rodzaje filtrów. Jednak tym razem o nich nie będziemy pisali, ponieważ są one stosowane do okularów przeciwsłonecznych. Tutaj natomiast mamy omówione wszystkie filtry stosowane w okularach korekcyjnych.
Jak widać, dzisiaj czyste szkła korekcyjne, są bardzo rzadko spotykane. Zazwyczaj posiadają one wbudowane specjalne dodatkowe powłoki, aby ułatwić nam dbanie o oczy.