Powłoki soczewki okularowej

powłoki okularów
powłoki okularów

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że okulary to okulary i niczym oprócz wyglądu się od siebie nie różnią. Jednak okulary to nie tylko wygląd oprawek ale przede wszystkim soczewki. I to właśnie na soczewki w okularach powinniśmy postawić największą uwagę podczas zakupu okularów, ponieważ soczewki i soczewki to może być ogromna różnica. Soczewki różnią się między sobą powłokami uszlachetniającymi i to właśnie one powodują wzrost ceny okularów, ale również wzrost komfortu użytkowania takich okularów. Jakie zatem wyróżniamy powłoki w okularach?

Rozwój technologii pozwala poznać ludzkie oko i jego wady i zalety bardzo dokładnie. Dzięki temu możemy sztucznie polepszać jakość patrzenia. Jednak soczewki korekcyjne to tylko pierwsza część możliwości personalizacji okularów. Drugą częścią, jednak równie ważną jak pierwsza, jest możliwość nałożenia na soczewkę powłoki uszlachetniającej. Dzięki takiej powłoce możemy dostosować nasze okulary do naszego trybu życia.

Dodatkowe powłoki w okularach

W zależności jaki prowadzimy tryb życia możemy dobrać specjalne powłoki w okularach. Dla kierowców będzie powłoka redukująca refleksy. Jeżeli pracujesz przy komputerze twoje okulary powinny posiadać powłokę redukująca światło niebieskie. Dla osób lubiące sporty ekstremalne – powłoka utwardzająca. Przykłady można by mnożyć. Praktycznie dla każdej osoby, dzisiejsza technika, umożliwia zastosowanie odpowiednich okularów, dzięki którym wykonywania konkretnych czynności stanie się łatwiejsze.

Powłoka antyrefleksyjna

Powłoka antyrefleksyjna znana również jako powłoka AR. Jej zadaniem jest redukcja refleksów jakie dostają się do naszych oczów. Czym są refleksy? Pewnie część z was kojarzy zabawę z dzieciństwa w tzw. puszczanie zajączka na ścianie. Polegało to na tym, że osoba siedząca w nasłonecznionym miejscy za pomocą np. zegarka odbijała światło słoneczne i na ścianie pojawiało się charakterystyczne kółeczko. To kółeczko to jest właśnie refleks świetlny.
Są one spowodowane odbiciem światła od gładkich powierzchni, np. podłogi, ekranu monitora, szyby, zegarka, stołu itp.

W przypadku soczewek bez powłoki antyrefleksyjnej na wewnętrznej stronie soczewek możesz zobaczyć odbicie okna, które jest za tobą lub odbicie własnego oka. Nie jest to oczywiście groźne zjawisko, jednak jest ono bardzo męczące dla twojego oka. Do twojego oka docierają obrazy, które są zbędne! Jednak oko je widzi i musi je interpretować. Wykonywanie dodatkowej pracy przez oko z kolei skutkuje tym, że męczy się ono dużo szybciej.

okulary do pracy przy komputerze
Okulary do pracy przy komputerze redukują zmęczenie oka

Antyrefleksyjna powłoka w okularach ma za zadanie zredukować ilość tych dodatkowych obrazów docierających do twojego oka. Dzięki temu obraz jest dużo mniej zanieczyszczony. Soczewki z powłoką AR polecane są osobom, które pracują zawodowo jako kierowcy. Soczewki te zredukują im wszelkie odbicia, a nawet spowodują, że jadąc pod słońce, ulica będzie mnie raziła niż bez tych okularów.
Poleca się te soczewki również lekarzom, informatykom, pracownikom nocnym, a także osobom pracującym w biurach. Soczewki te będą powodowały mniejsze zmęczenie oka.

Powłoka antyrefleksyjna prowadzi do tego, że okulary z powłoką AR mają niesamowitą przejrzystość. Co z kolei powoduje negatywny skutek taki, że widoczny i przeszkadzający jest na nich najmniejsze zanieczyszczenie. Co powoduje, że okulary takie trzeba często czyścić.
Jednak i na takie negatywne zjawisko technika znalazła rozwiązanie! Dodatkowo na takich okularach można zastosować powłokę oleofobową lub hydrofobową.

Powłoka hydrofobowa

Powłoka hydrofobowa występuje również pod nazwą powłoka CC lub Clean-coat. Pewnie kojarzysz co się dzieje z okularami gdy wchodzisz w zimę do ciepłego pomieszczenia. Albo gdy gotujesz i para z garnka lub piekarnika buchnie ci w twarz. Twoje soczewki momentalnie stają się bezużyteczne, ponieważ zaparowują. Hydrofobowa powłoka w okularach sprawia, że soczewki nie parują.

Powłoka hydrofobowa wykorzystuje zjawisko jakim jest hydrofobowość, a więc zdolność cząsteczek do odpychania innych cząsteczek. Cząsteczki w powłoce hydrofobowej są apolarne, dzięki czemu odpychają cząsteczki wody, które są polarne. Oprócz tego powłoka ta powoduje, że soczewka staje się bardzo gładka. Dzięki czemu trudniej osiadają na niej inne zabrudzenia.

Powłokę hydrofobową bardzo często stosuje się z powłoką antyrefleksyjną, która z kolei jest bardzo szorstka przez co sprzyja szybkiemu parowaniu okularów.

Okulary z soczewkami z powłoką hydrofobową polecamy szczególnie kucharzom. W ich pracy jest wysoka wilgotność co powoduje, że okulary mogą parować. Oprócz tego poleca się tą powłokę osobom pracującym przy ruchliwej ulicy lub w kwitnącym ogrodzie.

Powłoka oleofobowa

Powłoka oleofobowa jest poniekąd rozwinięciem powłoki hydrofobowej. Jej zadaniem jest zapobiegnięcie rozmazywaniu się tłustych śladów. Poprzez tłuste ślady rozumiem naturalne występujące tłuszcze na ludzkim ciele, a więc ślady palców lub sebum wytwarzanym przez cerę.
Powłoka oleofobowa skupia drobinki tłuszczu w zwarte kropelki, dzięki czemu są one łatwe do usunięcia poprzez muśnięcie ściereczką.

Powłoka antystatyczna

Antystatyczna powłoka w okularach również dba o czystość okularów. W wyniku tarcia, a więc np. tarcie powietrza o okulary, na powierzchni powstają ładunki elektryczne. Do tych ładunków z łatwością mogą przykleić się drobinki kurzu. Zjawisko elektrostatyczności polega na tym, że stosowane są substancje, które eliminują zbieranie się ładunków elektrycznych, dzięki czemu do okularów nie przyklejają się drobinki kurzu.

Salon optyczny OkoEkspert poleca soczewki z powłoką antystatyczną osobom, które pracują w warunkach dużego zapylenia.

Powłoka Blue Blocker

Powłoka Blue Blocker, nazywana w skrócie BB, ma za zadanie chronić oczy przed nadmiarem światła niebieskiego. Światło niebieskie emitują ekrany monitorów i smartfonów.

Już od kilkudziesięciu lat naukowcy są zgodni, że światło ultrafioletowe uszkadza naszą skórę i oczy. Aby temu zapobiec należy stosować kremy z filtrem oraz okulary przeciwsłoneczne. Jednak okazuje się, że również światło niebieskie może być szkodliwe dla naszych oczu. Światło niebieskie jest niefiltrowane przez oczy i w całej swojej energii dociera do siatkówki. Jest ono prawdopodobną przyczyną świetlnego zapalenia siatkówki.

Światło niebieskie poprzez fakt, że jest niefiltrowane przez oko, powoduje konieczność nadmiernego skupienia, co powoduje szybsze zmęczenie, ból głowy a nawet pojawianie się mroczków przed oczami.

Mroczki przed oczami

Powłoka Blue Blocker ma za zadanie chronić wzrok przed nadmiarem światła niebieskiego, a zupełnie przy okazji eliminuje refleksy.

Powłoka utwardzająca

Utwardzająca powłoka okularowa nazywamy również – powłoka UTR. Powłoka ta ma dwa zadania. Jej podstawowe zadanie jest utwardzić soczewkę okularów, aby nie ulegała ona łatwemu porysowaniu. Dzięki czemu okulary z tą powłoką mogą być używane podczas uprawiania sportów kontaktowych i ekstremalnych.
Powłoka utwardzająca jest również podkładem pod kolejne powłoki w okularach. Oznacza to, że jeżeli na soczewkę chcesz nałożyć jakąkolwiek inną powłokę to aby była taka możliwość, najpierw trzeba nałożyć powłokę utwardzającą. Oznacza to, że wszystkie soczewki z dodatkową powłoką są dużo bardziej odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne niż soczewki bez żadnej powłoki.

Powłoka fotochromowa

Powłoka fotochromowa nie posiada tajemniczego skrótu. Mówimy o niej po prostu – powłoka fotochromowa lub krócej fotochromy. Supermocą fotochromowej powłoki w okularach jest ich umiejętność przyciemniania się i rozjaśniania pod wpływem słońca.
Z tego powodu są one szczególnie polecane osobom, które pracują na świeżym powietrzu, ale muszą szczególnie mocno skupiać się na wykonywanej pracy, np. kierowcom samochodowym lub rybakom.

dodatkowe powłoki okularowe
Okulary fotochromowe są rekomendowane dla kierowców

W skrócie można powiedzieć, że okulary korekcyjne z powłoką fotochromową są okularami korekcyjnymi i przeciwsłonecznymi w jednym. Oczywiście ich właściwości przeciwsłoneczne pojawiają się wraz ze wzrostem natężenia promieniowania UV. W sytuacji gdy takiego promieniowania nie ma, np. w pomieszczeniach, okulary te wyglądają jak zwykłe okulary korekcyjne.

Postęp techniczny nie pomija okularów fotochromowych. Jeszcze kilka lat temu miały one problem z przyciemnianiem się w samochodach. Działo się tak, ponieważ szyby w samochodach posiadają filtry, które redukują promieniowanie UV. Obecnie ten problem został wyeliminowany, ponieważ fotochromy zostały wyposażone w dodatkową supermoc – przyciemniają się one również podczas wzrostu temperatury.