Jak wybrać optyka

profesjonalne badanie wzroku
profesjonalne badanie wzroku

Jak wybrać optyka

Od kilkunastu lat okulary stały się czymś więcej niż tylko elementem ułatwiającym patrzenie. Są one również przedłużeniem osobowości, wyrazem buntu lub przynależności społecznej. Obecnie okulary są po prostu modne, są traktowane jak biżuteria. Jednak jeżeli potrzebujesz okulary, ponieważ twój narząd wzroku szwankuje, powinieneś udać się do dobrego optyka. Źle dobrane okulary mogą powodować zawroty głowy, bóle głowy, a nawet pogorszenie wzroku. Pozostaje zatem pytanie jak wybrać optyka.

Czy leci z nami optyk

Jak wybrać dobrego optyka to wbrew pozorom całkiem skomplikowane zadanie. Okulary, aby spełniały pokładane w nich nadzieje co do poprawy jakości patrzenia, muszą być wykonane na podstawie recepty lub bardzo szczegółowych badań. Z tego powodu należy unikać kupowania okularów w supermarketach, drogeriach, a nawet aptekach. Są to okulary bardzo niskiej jakości i przeważnie posiadają obie soczewki z taką samą wadą. Taka sama wada na obu oczach u człowieka z kolei praktycznie nie występuje.

Jednym z podstawowych badań przeprowadzanych przez optyka jest sprawdzenie pola widzenia

Aby zrobić idealnie dobrane okulary trzeba mieć ogromną wiedzę, którą obecnie zapewnia tylko optyk Kielce, Morawica, Bodzentyn i Daleszyce to miejscowości, w których mamy swoje oddziały i zatrudniamy w nich doświadczonego optyka. Zanim więc pójdziesz do najbliższego salonu optycznego wybierać okulary, warto sprawdzić czy w salonie pracuje optyk lub osoby z dużym doświadczeniem. Warto upewnić się co do jego wykształcenia-kursów, ponieważ bardzo często zdarza się, że za „optyka” robi zwykły pracownik po krótkim szkoleniu. Tylko najlepsi inwestują w szkolenia dla pracowników, tym bardziej, że technologia optyczna nie stoi w miejscu, trzeba być na bieżąco.  Co prawda nic nie stoi na przeszkodzie, aby optykiem była osoba po krótkim szkoleniu, jednak lepiej jak jest to osoba co zna się na rzeczy.

Czy dana osoba jest dyplomowanym optykiem możesz sprawdzić na stronie Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. Wszyscy optycy po kwalifikacjach zawodowych oraz 3-letnim stażu są wpisane do bazy optyków w KRIO.

Dzień dobry, czy zastałem okulistę, optometryste lub refrakcjonistę?

Jeżeli nie posiadasz recepty, przed zamówieniem okularów będzie niezbędna wizyta u okulisty, optometrysty czy refrakcjonisty. Dzięki takiej wizycie, optyk będzie znał wszystkie niezbędne parametry, aby wykonać ci idealne okulary. Okulista stwierdza nie tylko wadę wzroku, ale również pobiera niezbędne wymiary, jak rozstaw źrenic (potrzebny do prawidłowego montażu soczewek okularowych, źrenice idealnie w środku optycznym soczewek), wysokość montażu soczewki okularowej itp.

Co warte zaznaczenia, we wszystkich nowoczesnych salonach optycznych, samo badanie wzroku zostanie wykonane całkowicie za darmo, w ramach zakupionych okularów.

Warto zwrócić uwagę na takie elementy jak sprzęt do badania. Wzrok jest bardzo ważnym elementem naszego życia, a więc zwyczajnie postarajmy się, aby badali go jak najlepszym sprzętem. Czy jest nowy czy jest stary. Zasada jest prosta – im nowszy tym lepszy.

A panie, a po ile to?

Okulary z supermarketu, które należy omijać szerokim łukiem, kosztują do 50 zł. Ten temat jednak pominiemy milczeniem.


Po pierwsze trzeba rozróżnić – nie kupujemy okularów jako całych. Kupujemy osobno oprawki i osobno soczewki. O ile oprawki można ze sobą w prosty sposób porównać, ze względu na dużą popularność okularów możemy wcześniej obejrzeć w Internecie, a w salonie już wybrać konkretne i zobaczyć jak się w nich prezentujemy. Warto słuchać doradców w salonach, szczególnie osób z doświadczeniem.

Z soczewkami nie jest już tak prosto. Soczewki mogą być wykonane z różnych materiałów, twoja wada wzroku może wymuszać korzystanie ze specjalnych soczewek. Możesz sobie zamówić soczewki z antyrefleksem, a więc nie odbijające światła. Soczewki dla użytkowników urządzeń z wyświetlaczami, chroniące nas przed nadmiarem światła niebieskiego. Są dostępne soczewki, które nie parują, dużo trudniej się brudzą. Soczewki mogą być wykonane z mocniejszego materiału, bardziej odpornego na zarysowania. No i jak wszystko, mogą być uznanej marki np. NIKON czy LEICA, a mogą być gorszej firmy. Koszt soczewek porównać ze sobą jest trudno

Sieciówka czy lokalny optyk

Jeżeli chodzi o rozważania – jak wybrać optyka – to przechodzimy do bardziej przyziemnych elementów.

Sieciówki mają swoje zalety. Niewątpliwie jest nią lokalizacja. Najczęściej mieszczą się one w galeriach handlowych. Z tego powodu dotarcie do nich nie sprawia najmniejszego problemu. Inną zaletą jest ogromny wybór zarówno oprawek, niestety najczęściej kolekcje z poprzednich lat.

Raczej nie powinieneś narzekać w sieciówkach na obsługę klienta. Najczęściej na przygotowaniu do pracy osoba uczy się w jaki sposób musi obsługiwać klienta, aby spełniać normy narzucone przez właścicieli. Kolejną zaletą korzystania z sieciówek jest mnogość rabatów. Rabat świąteczny, na drugą parę lub ile masz lat, tyle masz rabatu.

Wady salonów optycznych tzw. sieciówek

Jednak, aby nie było tak kolorowo, to sieciówki mają również swoje wady. Najczęściej mimo rabatów i tak są drogie. Pracownicy są przeszkoleni jak sprzedawać, nie potrafią pomóc w tematach optycznych, najnowszych trendach optycznych. Czy tym bardziej nie są oni zawodowymi optykami, a często pracują na tym stanowisku bardzo krótko.

Lokalny optyk najczęściej nie może pochwalić się tak szeroką gamą oprawek, są jednak wyjątki. Jednak musi być nastawiony na zadowolenie klienta. Z tego powodu, najczęściej posiada oprawki bardzo wysokiej jakości, aby klient nie reklamował ich po roku. Zadowolony klient będzie polecał taki salon swoim znajomym.

W lokalnych salonach optycznych pracują ludzie dobrze wykwalifikowani i z indywidualnym podejściem do klienta. Optyk dba o wyszkolenie obsługi jak i jakość sprzedawanych asortymentów.

I powtórzmy to jeszcze raz, mimo braku tak spektakularnych rabatów jak w sieciówkach ceny oprawek oraz soczewek przeważnie i tak są niższe niż w sieciówkach.

Podsumowanie

Jako smaczek na sam koniec warto dowiedzieć się o usługi dodatkowe. Zaczynając od tak przyziemnych jak to czy do zakupionych okularów dostajemy etui gratis czy też trzeba dopłacić. Może się zdarzyć, że koszt dokupienia etui i ściereczki do czyszczenia bardzo podnosi koszt zakupu okularów.

Po drugie możesz zwrócić uwagę czy w salonie optycznym, zajmują się również naprawą okularów. Może to być bardzo ważne informacja, ponieważ możesz zepsuć swoje okulary przez przypadek. Fajnie jak w takiej sytuacji masz do kogo się zwrócić, a zdarzają się sytuacje, że proste naprawy, salony optyczne, wykonują za darmo.

Mam nadzieję, że już wiesz jak wybrać optyka. Teraz nie pozostaje ci nic innego jak iść do niego i kupić okulary.


Przeczytaj również: