Fakty i mity o okularnikach

Jeszcze kilkanaście lat temu okulary były czymś wstydliwym. Nie wiadomo czemu. Być może dlatego, że na wybór oprawek był dużo mniejszy niż obecnie. Dziś człowiek w okularach jest czymś tak naturalnym, że zupełnie nie zwracamy na to uwagi. Jednak tylko w teorii. W praktyce nasz umysł wychwytuje najmniejszy niuans drugiej osoby i wyrabia nam, podświadomie, zdanie o niej. Dziś zebraliśmy najpopularniejsze fakty i mity o okularach.

Okulary a inteligencja

Wiele osób spośród nas podświadomie łączy fakt pogorszenia wzroku z długim uczeniem się i czytaniem książek. Co prawda czytanie przy złym oświetleniu prowadzi do pogorszenia się wzroku, jednak samo powiązanie inteligencji z okularami jest bardzo na wyrost.
Jak podaje GUS ok 50% Polaków nosi okulary. Jak podaje Biblioteka Narodowa, aż 58% z Polaków nie przeczytało ani jednej książki w roku. Raczej trudno w to uwierzyć, żeby książek nie czytała tylko ta połowa mieszkańców Polski, która nie nosi okularów.
Jednak z drugiej strony, jak wykazała w swoich badaniach dr Nora A. Murphy, osoby noszące grube okulary są postrzegane przez rozmówców jako inteligentniejsze. Jednak oprócz samych okularów warto utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą.

Osoby w okularach są introwertykami

To oczywiście nie prawda. Mit ten bierze się z dawnych czasów, w których noszenie okularów uważano za coś dziwnego. Wtedy też przyjęło się uważać, że osoby w okularach skrywają się za nimi. Dzięki czemu podczas rozmowy można było łatwiej ukryć swoje emocje.
W dzisiejszym świecie okulary nie są już żadnym wyznacznikiem. Tym bardziej introwertyzmu.

Osoby w okularach są bardziej sexy

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko, oczywiście, zależy od poprawności dobrania okularów. Jeżeli okulary dobrane są dobrze, to na pewno potrafią dodać uroku i czaru osobistego. Dzieje się tam zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn.
Jednak jak mówią badania przeprowadzone przez Helmuta Leadera w 2011 roku, większość osób, że to osoby bez okularów lub w okularach z małą oprawką są bardziej atrakcyjni. Jednak od tego czasu moda bardzo się zmieniła i obawiam się, że dziś wyniki mogłyby byś zupełnie inne.
Co jednak nie zmienia faktu, że aby wybrać fajne i dobre okulary najlepiej udać się do jakiegoś lokalnego okulisty. Nam, OkoEkspert, udało się zdobyć II miejsce Echa Dnia w kategorii – Najlepszy okulista Kielce.

Okulary dodają pewności siebie

Karda nauczycielska w szkole jest jeszcze w epoki, gdy okulary były czymś szkalującym. Często więc się zdarza, że dzieci w okularach są sadzane w pierwszych ławkach. Chociaż nikt nie wie czemu tak się dzieje, przecież mają okulary, dzięki którym widzę wszystko świetnie. Siedzenie w pierwszych ławkach ciągnie za sobą konieczność lepszego uważania na lekcjach i bycia spokojniejszym. Co z kolei, ciągnie za sobą fakt, że te osoby mają lepsze oceny. Skoro mają lepsze oceny to zyskują również pewność siebie.
Jednak z drugiej strony obecnie w dobie patosteamerów i innego rodzaju odchyleń, równie pewni siebie są ludzi z nizin społecznych, którzy uważają, że im się należy. Oni jednak najczęściej okularów nie noszą, bo i po co!?

Okulary z apteki mogą pogorszyć wzrok

No i doszliśmy do poważnych spraw. To jest oczywiście prawda. Źle dobrane okulary skutkują pogorszeniem się wzroku. Okulary nabyte drogą kupna w aptece nie są dopasowane do twojej wady wzroku. Mają one najczęściej oba szkiełka tej samej wady, a taka sytuacja u człowieka nie występuje. Zawsze jedno oko jest lepsze niż drugie.
Korzystanie ze źle dobranych okularów skutkuje pogorszeniem wzroku.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Okulary z supermarketu i apteki – za i przeciw.

Okulary zerówki mogą popsuć wzrok

Ogólnie rzecz biorąc – okulary zerówki nie mogą zepsuć wzroku. Jednak ich nieprawidłowe użytkowanie może spowodować pogorszenie. Poprzez nieprawidłowe użytkowanie mam na myśli nie dbanie o ich czystość. Nawet najmniejsze plamki i zabrudzenia, nawet gdy nie są wychwytywane przez nas, to są wychwytywane przez nasze oczy i mózg. Jednak mózg uczy się je ignorować, ponieważ wie, że sytuacja gdy widzi te zabrudzenia powoduje, że niepotrzebnie się męczy.
Zresztą nieważne. Wszystkie szczegóły są w artykule Czy okulary zerówki psują wzrok.