Fakty i mity o okularnikach

Okulary progresywne
Okulary progresywne

Jeszcze kilkanaście lat temu okulary były czymś wstydliwym. Nie wiadomo czemu. Być może dlatego, że na wybór oprawek był dużo mniejszy niż obecnie. Dziś człowiek w okularach jest czymś tak naturalnym, że zupełnie nie zwracamy na to uwagi. Jednak tylko w teorii. W praktyce nasz umysł wychwytuje najmniejszy niuans drugiej osoby i wyrabia nam, podświadomie, zdanie o niej. Dziś zebraliśmy najpopularniejsze fakty i mity o okularach.

Okulary a inteligencja

Wiele osób spośród nas podświadomie łączy fakt pogorszenia wzroku z długim uczeniem się i czytaniem książek. Co prawda czytanie przy złym oświetleniu prowadzi do pogorszenia się wzroku, jednak samo powiązanie inteligencji z okularami jest bardzo na wyrost.
Jak podaje GUS ok 50% Polaków nosi okulary. Jak podaje Biblioteka Narodowa, aż 58% z Polaków nie przeczytało ani jednej książki w roku. Raczej trudno w to uwierzyć, żeby książek nie czytała tylko ta połowa mieszkańców Polski, która nie nosi okularów.
Jednak z drugiej strony, jak wykazała w swoich badaniach dr Nora A. Murphy, osoby noszące grube okulary są postrzegane przez rozmówców jako inteligentniejsze. Jednak oprócz samych okularów warto utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą.

Osoby w okularach są introwertykami

To oczywiście nie prawda. Mit ten bierze się z dawnych czasów, w których noszenie okularów uważano za coś dziwnego. Wtedy też przyjęło się uważać, że osoby w okularach skrywają się za nimi. Dzięki czemu podczas rozmowy można było łatwiej ukryć swoje emocje.
W dzisiejszym świecie okulary nie są już żadnym wyznacznikiem. Tym bardziej introwertyzmu.

Osoby w okularach są bardziej sexy

okulary zerówki

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko, oczywiście, zależy od poprawności dobrania okularów. Jeżeli okulary dobrane są dobrze, to na pewno potrafią dodać uroku i czaru osobistego. Dzieje się tam zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn.
Jednak jak mówią badania przeprowadzone przez Helmuta Leadera w 2011 roku, większość osób, że to osoby bez okularów lub w okularach z małą oprawką są bardziej atrakcyjni. Jednak od tego czasu moda bardzo się zmieniła i obawiam się, że dziś wyniki mogłyby byś zupełnie inne.
Co jednak nie zmienia faktu, że aby wybrać fajne i dobre okulary najlepiej udać się do jakiegoś lokalnego okulisty. Nam, OkoEkspert, udało się zdobyć II miejsce Echa Dnia w kategorii – Najlepszy okulista Kielce.

Okulary dodają pewności siebie

Karda nauczycielska w szkole jest jeszcze w epoki, gdy okulary były czymś szkalującym. Często więc się zdarza, że dzieci w okularach są sadzane w pierwszych ławkach. Chociaż nikt nie wie czemu tak się dzieje, przecież mają okulary, dzięki którym widzę wszystko świetnie. Siedzenie w pierwszych ławkach ciągnie za sobą konieczność lepszego uważania na lekcjach i bycia spokojniejszym. Co z kolei, ciągnie za sobą fakt, że te osoby mają lepsze oceny. Skoro mają lepsze oceny to zyskują również pewność siebie.
Jednak z drugiej strony obecnie w dobie patosteamerów i innego rodzaju odchyleń, równie pewni siebie są ludzi z nizin społecznych, którzy uważają, że im się należy. Oni jednak najczęściej okularów nie noszą, bo i po co!?

Okulary z apteki mogą pogorszyć wzrok

No i doszliśmy do poważnych spraw. To jest oczywiście prawda. Źle dobrane okulary skutkują pogorszeniem się wzroku. Okulary nabyte drogą kupna w aptece nie są dopasowane do twojej wady wzroku. Mają one najczęściej oba szkiełka tej samej wady, a taka sytuacja u człowieka nie występuje. Zawsze jedno oko jest lepsze niż drugie.
Korzystanie ze źle dobranych okularów skutkuje pogorszeniem wzroku.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Okulary z supermarketu i apteki – za i przeciw.

Okulary zerówki mogą popsuć wzrok

Ogólnie rzecz biorąc – okulary zerówki nie mogą zepsuć wzroku. Jednak ich nieprawidłowe użytkowanie może spowodować pogorszenie. Poprzez nieprawidłowe użytkowanie mam na myśli nie dbanie o ich czystość. Nawet najmniejsze plamki i zabrudzenia, nawet gdy nie są wychwytywane przez nas, to są wychwytywane przez nasze oczy i mózg. Jednak mózg uczy się je ignorować, ponieważ wie, że sytuacja gdy widzi te zabrudzenia powoduje, że niepotrzebnie się męczy.
Zresztą nieważne. Wszystkie szczegóły są w artykule Czy okulary zerówki psują wzrok.


Przeczytaj również