Jak sprawdzić czy dziecko ma wadę wzroku
Jeżeli jesteś na tyle duży, że jesteś w stanie stwierdzić, że coś z twoim wzrokiem dzieje się niedobrego, to masz już pierwszy problem rozwiązany. Dużo gorzej jest w sytuacji gdy trzeba sprawdzić występowanie wady wzroku u dziecka. Należy pamiętać, że im wcześniej wykryjemy wadę wzroku tym jest większa szansa, że zostanie ona całkowicie skorygowana. Wada wzroku u dzieci może pojawić się w każdej chwili, a więc warto co jakiś czas udać się na badanie do okulisty
Dziecko kopiuje zachowania rodziców. Jeżeli widzi cię ciągle oglądającego telewizję lub przeglądającego coś w telefonie, samo będzie starało się zachowywać tak samo. Niestety „cyfrowy” styl życia przejmują już dzieci dwuletnie, co niekorzystnie wpływa na narząd wzroku. Lekarze okuliści twierdzą, że dzieci powinny przebywać na świeżym powietrzu minimum 2h dziennie. Dzięki temu dziecko może ćwiczyć wzrok patrząc w dal. W przypadku gdy skupiamy wzrok na przedmiotach, które są zbyt blisko i pod nienaturalnym kątem, wzrok się psuje. Zbyt blisko najczęściej patrzymy na telefon, dodatkowo przeważnie patrzymy się na niego na dół, co również nie jest wskazane.
Należy pamiętać, że telefony i komputery są źródłami światła niebieskiego, które również psuje wzrok.
Jak dbać o wzrok
Oczywiście 2h dziennie przebywania na dworze, jest wskazane, jednak nie zawsze jest możliwość, aby wyjść na dwór, np. pada deszcz. W takich przypadkach możemy zaproponować dziecku zabawy, dzięki którym oczy będą mogły ćwiczyć oczy lub pomóc im odpoczywać. Bardzo fajną zabawą jest tutaj ciuciubabka. Dzięki temu, że na jakiś czas zamykamy wtedy oczy, zmniejsza się w nich napięcie akomodacyjne, a więc oczy odpoczywają. Innym ćwiczeniem może być naprzemienne patrzenie na przedmioty znajdujące się blisko i daleko. Zabawą pozytywnie wpływającą na wzrok jest również wyszukiwanie przedmiotów tego samego koloru, ale nie ruszając głową, a jedynie gałkami ocznymi.
Warto pamiętać również o prawidłowej diecie. Dzieci potrzebuję odpowiednio przygotowanej diety, aby móc się poprawie rozwijać. Witamina A, B1, B2, C, E cynk, luteina, kwasy omega-3 to są niezbędne mikroelementy i minerały, które również pozytywnie wpływają na wzrok.
Szczegółowe wytyczne znajdziesz w artykule Jak dbać o oczy.
Wady wzroku u dziecka – jak rozpoznać
Ale jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka, gdy samo o tym nie potrafi jeszcze powiedzieć. Sprawa wydaje się bardzo trudna, jednak w rzeczywistości istnieją symptomy, które mogą sygnalizować problemy ze wzrokiem.
- mrużenie oczu podczas patrzenia w dal,
- oglądanie przedmiotów trzymając je bardzo blisko twarzy,
- siadanie zbyt blisko telewizora,
- niechęć do zabaw związanych z przyglądaniem się szczegółom, np. układanie puzzli, kolorowanki, klocki, nauka czytania,
- przekręcanie głowy lub zamykanie jednego oka podczas skupiania wzroku,
- częste góle głowy i pocieranie oczu,
- trudności za czynnościach wymagających koordynacji wzroku i rąk, np. łapanie piłki,
- problemy z utrzymaniem równowagi,
- wrażliwość na światło.
Wystarczy, że zaobserwujesz u swojego dziecka jeden z symptomów, a oznacza to, że należy jak najszybciej udać się do okulisty. Dobry okulista Kielce doradzi jak postępować w twoim przypadku.
Dzieci rodzą się z nadwzrocznością dochodzącą nawet do 4D. Natura przeprowadza różne szalone eksperymenty na noworodkach. Zdarza się, że początkowo nadwzroczność rośnie, a następnie spada. W niektórych przypadkach każde z oczu zachowuje się inaczej. Różnego rodzaju eksperymenty trwają mniej więcej do 8. roku życia, w którym to oko powinno już działać świetnie.
Wady wzroku u dziecka
U dzieci, w zależności od ich wieku, możemy zdiagnozować różne problemy. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą posiadać dalekowzroczność. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie dzieci rodzą się z nadwzrocznością, która jednak z czasem zanika. Niestety nie u wszystkich.
W wieku szkolnym, dzieci zaczynają intensywnie pracować wzrokiem. Może więc wtedy zacząć występować krótkowzroczność.
W niektórych przypadkach występuje również różnowzroczność, a więc sytuacja, w której jedno oko jest wyraźnie słabsze od drugiego. Taka sytuacja prowadzi do zeza.
Pamiętaj, że bagatelizowanie sprawy i niekorygowanie wady wzroku u dziecka, prowadzi do trwałego uszkodzenia jakości widzenia. Z tego powodu warto zwracać uwagę na wzrok dziecka i w razie potrzeby udać się do lekarza.
Okuliści zalecają również, aby przed pójściem do szkoły, dziecko zbadać przynajmniej raz. Najlepiej w wieku ok 3 lat.
Jakie okulary wybrać dla dzieci
W 2009 roku w Poznaniu, przeprowadzono badania przesiewowe wśród 82% przedszkolaków. Okazało się, że nieprawidłowości okulistyczne stwierdzono u 1/5 dzieci. Jako ciekawostkę należy dodać, że ok. 90% rodziców nie zdawało sobie sprawy, że wada wzroku u dzieci może dotyczyć również ich pociechy. Natomiast jedynie 12% badanych dzieci wcześniej miało przeprowadzone badanie wzroku.
Jednak wykrycie problemu z widzeniem u dzieci to dopiero początek drogi. Aby skorygować wzrok u dzieci konieczne są okulary. Większość dzieci jednak zdecydowanie odmawia ich noszenia. Dzieje się tak z wielu przyczyn. Do najbardziej prozaicznych możemy zaliczyć zwykłe wyśmiewanie się rówieśników. Aby dziecko chętnie nosiło okularki należy zaangażować je w proces wyboru oprawek. Niech samo zdecyduje jakie chce nosić okulary. Dla dzieci są robione specjalne okulary w jaskrawych kolorach, aby podobały się one dzieciom. Oprócz tego oprawki są często robione z plastiku lub gumy, aby zminimalizować możliwość wystąpienia uszkodzeń mechanicznych. Warto również rozważyć soczewki plastikowe. Co prawda ich jakość jest niższa, ale są one mniej narażone na porysowanie, pęknięcie niż soczewki szklane. A oprócz tego są lżejsze i tańsze.
Okulary dla dzieci powinny posiadać soczewkę z antyrefleksem. Zadaniem antyrefleksu jest zwiększenie ilości światła wpadającego do oka, przy jednoczesnym pominięciu wszystkich nienaturalnych odbić. Wszelkiego rodzaju odbicia męczą oko i wprowadzają mózg w dezinformację. A w końcu okulary mają za zadanie ułatwienie patrzenia a nie ułatwienie przy jednoczesnym utrudnieniu wynikającym ze zbędnych odbić.
Soczewki kontaktowe dla dziecka
Innym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe, które można zakładać dzieciom już od 2 – 3 roku życia. Jednak są one polecany tylko w przypadku leczenia głębokiego niedowidzenia, np. zaćmy wrodzonej. Tak naprawdę noszenie szkieł kontaktowych jest możliwe od momentu, w którym dziecko będzie przestrzegało zasada bezpiecznego ich użytkowania.
Obturacja
Od kilkudziesięciu lat stosuje się metodę na zmuszenie oka do lepszego widzenia. Jest to obturacja, czyli zasłanianie lepiej widzącego oka. Oba posiadające wadę, jako jedyne oko widzące, będzie zmuszone do próby odtworzenia połączeń w mózgu, a co za tym idzie, poprawy widzenia. Metoda ta jest stale ulepszana i obecnie stosuje się specjalne plastry, które naklejamy na zdrowe oko, aby nie otrzymywało ono żadnych bodźców zewnętrznych.
Metodą tą leczy się również zeza.
Laserowa korekcja wady wzroku u dziecka
Wady wzroku u dziecka i leczenie jej metodą laserową jest niemożliwe. Laserową korekcję wady wzroku można przeprowadzić dopiero u osoby z ustabilizowaną wadą wzroku, a więc po 21. roku życia. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko korekcja aktualnej wady wzroku. Ingerencja laserem w rogówkę oka nie spowoduje, że wada już nigdy nie wystąpi. Po prostu koryguje kształt rogówki, aby zniwelować aktualną wadę wzroku.
Laserową korekcję wzroku wykonuje się również u dzieci. Dzieje się to jedynak tylko w przypadkach gdy niewykonanie takiego zabiegu wiąże się z nieodwracalnym pogorszeniem widzenia.
Przeczytaj również: