Czy zeza da się wyleczyć
Zez to choroba oczu, która powoduje nie tylko trudności z codziennym funkcjonowaniem, ale w przypadku dzieci naraża je na wyśmiewanie. Na szczęście zeza da się wyleczyć stosując odpowiednie ćwiczenia lub za pomocą specjalnych okularów.
Zez to choroba oczu, która polega na nie równoległym ustawieniu gałek ocznych. Wiążą się z nią różnego rodzaju zaburzenia widzenia jednoocznego i obuocznego. Osoby z zezem mają kłopot nie tylko z prowadzeniem auta czy obsługą maszyn, ale też np. z grą w dwa ognie, siatkówkę czy tenisa, bo nie mogą trafić w piłkę.
Rodzaje zeza
Stosuje się różne podziały zeza:
- jednostronny (gdy stale zezuje to samo oko),
- naprzemienny (gdy zezuje raz jedno raz drugie oko).
Ponadto ze względu na kąt/kierunek odchylenia oka wyróżnia się zeza:
- zbieżnego (oko odchylone jest w kierunku nosa),
- rozbieżnego (oko odchylone w kierunku skroni),
- ku górze,
- ku dołowi,
- skośnego.
Skąd się bierze zez
Przyczyny powstawania zeza mogą być różne. Zalicza się do nich:
- czynniki genetyczne (tendencja do występowania zeza może mieć charakter rodzinny),
- choroby ośrodkowego układu nerwowego,
- wady wzroku – skorygowanie może spowodować prawidłowe ustawienie się gałek ocznych,
- choroby gałki ocznej lub oczodołu – zarówno stan zapalny, jak i np. uciskający guz mogą być przyczyną nieprawidłowego ustawienia oka albo osłabienia działania mięśni okołogałkowych,
- choroby samych mięśni gałkoruchowych lub nerwów unerwiających te mięśnie – odpowiadają za ruch gałek ocznych, choroby te powodują częściej zeza porażennego.
Jak leczyć zeza
Do korekcji tej wady u dzieci w wielu przypadkach ważne jest dobranie odpowiedniej korekcji okularowej, np. okulary pryzmatyczne lub dwuogniskowe. Jednak w wielu przypadkach nie da się uniknąć leczenia zabiegowego.
Najmniej inwazyjną metodą jest podanie toksyny botulinowej, jednak efekt jest chwilowy i utrzymuje się około 3 miesięcy.
Nie jednokrotnie podstawą leczenia zeza jest zabieg chirurgiczny. W ten sposób reguluje się ustawienia oczu poprzez wzmacnianie lub osłabianie konkretnych mięśni (skracanie, przesuwanie, transpozycja mięśni lub szwy regulowane).
Czy da się wyleczyć zeza
Jeżeli leczenie zeza zostanie rozpoczęte odpowiednio wcześnie i będzie ono prowadzone systematycznie, to całkowite wyleczenie zeza jest możliwe. Jednak przeważnie bez ingerencji chirurgicznej nie obejdzie się. Najlepiej stosować odpowiednie okulary, leczenie niedowidzenia oraz operację mięśni odpowiedzianych za ustawienie oka.
Przeczytaj również: