Jak dbać o oczy 40 – 50 latków

jak dbac o oczy 40 latków
jak dbac o oczy 40 latków

Mając 40 lat na karku powoli zaczynamy zastanawiać się nad upływającym czasem. Jeżeli udało ci się dotrwać do tego wieku bez wspomagania się okularami korekcyjnymi to należysz do grona nielicznych. Chyba, że tylko ci się wydaje, że nie musisz nosić okularów! Jak dbać o oczy 40-50 latków?

W wieku ok. 40. lat oczy zaczynają się szybciej męczyć. Mogą pojawić się pierwsze podejrzenia o starczowzroczność. Mimo niemiłej nazwy jest to bardzo popularna dolegliwość, na którą narażeni są wszyscy po przekroczeniu pewnej granicy. Jest to niestety dolegliwość nieodwracalna. Jedynym sensownym ratunkiem jest po prostu badanie się u okulisty.

Pogarszanie się wzroku jest to proces trwający latami. Z tego powodu możemy go wcale nie zauważyć! Podobnie jak nie widzimy na co dzień u siebie nowych zmarszczek czy siwych włosów.

Dlatego jeszcze raz zachęcamy wszystkich w tym wieku do wybrania najlepszego okulisty w okolicy i udania się na niezobowiązujące badanie wzroku.

Choroby oczu w wieku 40 – 50 lat

W tym przedziale wiekowym oczy zaczynają się szybciej męczyć, a na pierwszy plan zaczynają wychodzić inne dolegliwości związane z oczami. Może to być chociażby zespół suchego oka, czyli tzw. piasek pod powiekami. Dolegliwość ta spowodowana jest zmniejszeniem naturalnego wydzielania się łez. Aby zredukować to uczucie najprostszym rozwiązaniem jest stosowanie kropli do oczu – sztuczne łzy.

W tym przedziale wiekowym zaczyna się pojawiać problem z widzeniem z bliska. Czytaną gazetę lub książkę musimy oddalać coraz mocniej od oczu. O tym, że coś dzieje się złego orientujemy się zazwyczaj w momencie gdy nasza ręka okazuje się być za krótka…

Do specjalisty okulisty należy chodzić nie tylko z powodu pogarszającego się wzroku, ale po prostu profilaktycznie. W tym przedziale wiekowym mogą pojawić się już pierwsze oznaki jaskry i zwyrodnienia plamki żółtej. Im wcześniej je wykryjemy tym lepiej dla nas. Dzięki temu będziemy mogli całkowicie wyleczyć chorobę lub zatrzymać jej postępowanie.

Jak dbać o oczy 40 – 50 latków

Dbanie o oczy w wieku 40 – 50 lat nie różni się diametralnie od tego jak powinniśmy dbać o oczy wcześniej.

Szybsze zmęczenie oka

Oprócz tego w zależności od wykonywanej pracy zawodowej powinieneś korzystać z pomocy specjalnych okularów. Dla kierowców są okulary z powłoką Eye-drive, dzięki której do oczu nie przedostają się refleksy. Dodatkowo jest w nich dobrany filtr w taki sposób, że jadąc samochodem wieczorem, mamy wrażenie, że na dworze jest widniej niż w rzeczywistości.

Jeżeli pracujesz przy komputerze powinieneś korzystać z okularów do pracy przy komputerze. Posiadają one wbudowany filtr niebieski. Dzięki niemu twoje oczy nie będą się tak szybko męczyły, a ilość światła niebieskiego emitowanego przez ekrany komputerów, będzie mniejsza. Światło niebieskie negatywnie wpływa na nasz wzrok, ponieważ jest nienaturalne.

Nie wolno również zapominać o prawidłowej diecie. Okuliści zalecają zwiększoną dawkę witamin A, C i E, a także luteiny i kwasów omega-3. Warto odstawić kawę, która wymywa z organizmu ważne dla niego witaminy i minerały. Kawę można zastąpić yerba mate, która charakteryzuje się jeszcze mocniejszym pobudzeniem, jednocześnie dostarczając do organizmu niezbędne minerały i mikroelementy.