Starczowzroczność – co to jest

starczowzroczność co to jest
starczowzroczność co to jest

Choroby oczu możemy podzielić na genetyczne, nabyte i te których nie da się uniknąć. Pisząc te których nie da się uniknąć mam na myśli choroby pojawiające się wraz z wiekiem. Przykładem takiej choroby oczu może być starczowzroczność lub inaczej zwana prezbiopia. Starczowzroczność co to jest? Czy da się uniknąć? Jest to naturalne pogorszenie się zdolności dostosowywania się oczu do przedmiotów i tekstów znajdujących się blisko oka.

Kogo dotyczy starczowzroczność

Starczowzroczność dotyczy każdego. Nie ma znaczenia twój wiek, kolor, dieta, stopień wysportowania itp. Wraz z wiekiem organizm traci swoje młodzieńcze zdolności. Pogarsza się kondycja, skóra nie jest już taka delikatna itp. Tak samo zachowują się twoje mięśnie.

W końcu profesjonalni sportowcy kończą swoje kariery w wieku trzydziestu kilku lat, ponieważ ich organizmu stają się coraz słabsze. Tak samo zachowują się nasze oczy. Po skończeniu 40. roku życia soczewka oka twardnieje, a w związku z tym traci swoje największe możliwości akomodacji.

Jak leczyć starczowzroczność

Jeżeli poprzez leczenie rozumiesz przyjmowanie leków, to niestety nie mamy dla Ciebie dobrej informacji. Starczowzroczności, podobnie jak większości najpopularniejszych chorób oczu, nie da się leczyć lekami. Jedyne rozwiązanie jakie tutaj możesz zastosować to okulary lub laserowa operacji oczu.

Objawem starczowzroczności jest kłopot z wyraźnym widzeniem przedmiotów, które znajdują się blisko nas

O ile laserowa korekcja uwolni Cię od tej przypadłości, to jednak zdolności akomodacyjne oczu, nadal będą się pogarszały. Może to skutkować konicznością wykonania kolejnej operacji za jakiś czas.

Oczywiście stosowanie okularów również nie zatrzyma tej choroby, jednak jest to dużo tańsze i mniej inwazyjne rozwiązanie. Nie kupuj okularów w supermarkecie! Okulary, aby dobrze działały na Twoje oczy, a nie jeszcze bardziej je męczyły, musi je dobrać profesjonalny optyk.

Starczowzroczność dotyczy każdego. Dobra dieta i ruch mogą go jedynie opóźnić.

Objawy starczowzroczności

Starczowzroczność prędzej czy później występuje u każdego człowieka, niezależnie od tego, czy stosuje korekcję wzroku czy nie.  Pierwsze symptomy wady mogą pojawić się około 40. roku życia. Charakterystycznym objawem jest pogarszające się widzenie przedmiotów z bliska. Konsekwencją tego jest odsuwanie ich od oczu w celu „ustawienia ostrości”, stąd kłopotliwe może stać się czytanie z bliskiej odległości drobnego tekstu.

Problemy ze wzrokiem mogą występować również podczas np. robótek ręcznych, szycia, pisania, korzystania z telefonu. Chodzi o wszystkie czynności, na których musimy skupić wzrok na przedmiocie znajdującym się blisko nas.


Przeczytaj również: