Daltonizm. Jak widzi daltonista

daltonizm
daltonizm

Daltonizm jest bardzo seksistowski! Zdecydowana większość osób dotknięta tą chorobą to mężczyźni. Co więcej okazuje się, że mężczyźni jednak widzą kolory indygo, feldgrau, koralowy, kasztanowy, wbrew temu jak uważają kobiety. Ale do rzeczy… daltonizm jest chorobą oczu dziedziczną i powodującą dość duże problemy, np. ze znalezieniem pracy.

Daltonizm nazywany jest również ślepotą barw. Polega na nieprawidłowym rozpoznawaniu kolorów. Najczęściej za daltonizm odpowiada nieprawidłowa budowa oka i brak fotoreceptorów odpowiedzialnych za widzenie czerwonej barwy. 

Rodzaje daltonizmu

Wyróżniamy 3 rodzaje daltonizmu:

  • trichromatyzm (tzw. daltonizm częściowy) objawia się niedowidzeniem barw czerwonej i zielonej; dotyka on aż 90% osób borykających się z tą chorobą,
  • dichromatyzm  (inaczej: ślepota barw) objawia się zaburzeniami w rozpoznawaniu koloru żółtego i niebieskiego i jest zdecydowanie rzadszy,
  • monochromatyzm charakteryzuje się całkowitą niezdolnością do rozpoznawania barw -taka osoba widzi jak w czarno-białym filmie.

Skąd się bierze daltonizm

Z daltonizmem można się urodzić, ponieważ jest to choroba dziedziczna. Jednak niekiedy wada ta może być problemem nabytym i rozwinąć się na skutek:

  • procesu starzenia się,
  • rozwoju chorób oka: zaćmy,  jaskry,  zwyrodnienia plamki żółtej, retinopatii cukrzycowej,
  • urazu oka, gdy uszkodzeniu uległa siatkówka lub nerw wzrokowy,
  • jako skutek uboczny stosowanych leków lub substancji psychoaktywnych, np. środków psychodelicznych z rodzaju fenyloetyloamin.

Korekta tej wady wzroku jest możliwa u osób dotkniętych daltonizmem częściowym poprzez zastosowanie soczewki ze specjalną warstwą. Poprzez stosowanie soczewek korekcyjnych można spowodować, że daltonista będzie zauważał również odcienie, których wcześniej nie obserwował. 

Daltonizm u dzieci

W wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym mogą pojawiać się dziwne zachowania naszych pociech. Może się okazać, że zaczynają oni malować trawę na czerwono. Jest to dla nich kłopot, ponieważ narażają się na wyśmiewania wśród rówieśników. Jednak jest to objaw daltonizmu dziecięcego.

Nie ma co się tym zbytnio przejmować, ponieważ w biegiem czasu u większości dzieciaczków on zanika. Jednak zjawisko należy obserwować. W razie nieustępowania czerwonej trawy, należy się skontaktować z okulistą, aby ten sprawdził czy są podstawy ku daltonizmowi.

Test na daltonizm

Jak pisałem wyżej, daltonista ma problem z barwą czerwoną i jej pochodnymi oraz zieloną. Okulista może wykonać ci prosty test, dzięki któremu będzie w stanie stwierdzić czy są podstawy twierdzić, że jesteś daltonistą. Poniższy obrazek jest jednym z wielu podobnych jakie możesz zobaczyć w tym teście.

Jak widzimy na obrazku jest cyfra 3. Daltonista jej nie zauważy. Czy jakoś tak

Przeczytaj również: