Okulary ajurwedyjskie

Okulary ajurwedyjskie
Okulary ajurwedyjskie

Okulary ajurwedyjskie

Zagłębiając się w temat okularów nie sposób nie natrafić na okulary ajurwedyjskie. Reklamy obiecują poprawienie wzroku, leczenie zeza, a nawet początkowej zaćmy. Jednak czy rzeczywiście te okulary bez soczewek mają pozytywny wpływ na ludzkie oko? Na czym polega ich moc i czy to jest jasna strona mocy.

Okulary ajurwedyjskie

Okulary ajurwedyjskie to niezwykłe, starożytne rozwiązanie wywodzące się z ajurwedyjskiej tradycji medycznej, która istnieje od tysięcy lat. Zgodnie z zasadami ajurwedy, zachowanie równowagi w ciele i umyśle jest kluczem do zachowania zdrowia i dobrego wzroku. Okulary ajurwedyjskie są wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamienie szlachetne i miedź, które mają właściwości przypisywane leczniczym właściwościom.

Jak działają okulary ajurwedyjskie?

Okulary ajurwedyjskie działają na zasadzie zasypywania oczu naturalnymi promieniami, które pomagają wzmocnić mięśnie oka i poprawić przepływ krwi do oczu. Szkła tych okularów zawierają różne kamienie szlachetne, które emitują energię o określonych właściwościach leczniczych. Przykładowo, ametyst ma właściwości relaksujące i może pomóc w redukcji napięcia oczu, podczas gdy szmaragd może wspierać zdrowie oczu i poprawiać ostrość widzenia. Miedź, używana w ramkach okularów, jest znana z właściwości antybakteryjnych i przeciwwirusowych, co może pomóc w utrzymaniu zdrowego stanu oczu.

Poprawiają wzrok?

Okulary ajurwedyjskie to bardzo specyficzny rodzaj okularów. Charakteryzują się one tym, że nie posiadają one soczewek korekcyjnych, a mimo to poprawiają wzrok. Zamiast soczewek mają one… czarną, nieprzezroczystą płytkę, w której wyciętych jest mnóstwo malutkich otworków. Patrzenie przez takie otworki powoduje, że obraz docierający do oka nie rozprasza się i nie załamuje. Dzięki temu widzimy wyraźniej! Jednak widzimy dużo węziej niż normalnie. Dzieje się tak, ponieważ patrzymy przez malutkie otworki. Nazywa się to, że widzimy lunetowo.

Okulary ajurwedyjskie
Okulary ajurwedyjskie zwane inaczej bezsoczewkowymi lub multiprzesłonowymi

W okularach ajurwedyjskich bodźce świetlne są bardziej skupione i padają na centralną część oka. Powoduje to zjawisko, że widzisz jakbyś patrzył przez lunetkę. Widzisz lepiej wszystko to co jest przed tobą. Niestety okulary takie całkowicie pomijają widzenie peryferyjne. Oznacza to, że jeżeli cokolwiek widzimy, co nie jest bezpośrednio przed tobą, to widzisz to słabiej.

Z tego powodu odpowiedzialni producenci takich okularów zakazują w takich okularach np. prowadzenia samochodu, pracy na tokarkach. Jednak w praktyce wychodzenie w nich z domu może już być niebezpieczne. Chodzenie po schodach może okazać się zadaniem karkołomnym. Ograniczając sobie pole widzenia tak mocno jak w okularach ajurwedyjskich jesteś narażony na ciągłe potykanie się, wpadanie na różnego rodzaju przeszkody. A co szczególnie niebezpiecznie – nie widząc nic co dzieje się po boku, możesz wejść pod samochód, rower itd.

Okulary ajurwedyjskie – zasada działania

Jako, że okulary ajurwedyjskie bardzo ograniczają kąt widzenia, a całe świarło wpada na centralną część oka, soczewka oka nie jest zmuszona do pracy na całej swojej powierzchni. Powoduje to, że wszystkie elementy, które uda ci się zobaczyć, widzisz lepiej. A więc poprawa wzroku jest faktem.
Czy zatem okulary ajurwedyjskie są cudownym lekiem na problemy ze wzrokiem? Zdecydowanie nie!
Po pierwsze dlatego, że bardzo ograniczają pole widzenia. Można je traktować jako ciekawostkę. Oprócz tego, okulary te nie poprawią wzroku trwale, a w końcu tylko to możemy nazwać „leczeniem” lub „rehabilitacją”. Trudno mówić chociażby o rehabilitacji wzroku w przypadku gdy zyskujemy centralne widzenie kosztem całkowiej utraty widzenia bocznego.

człowiek w okularach ajurwedyjskich

Okulary ajurwedyjskie – zastosowanie

Okulary ajurwedyjskie są jednak znane w okulistyce i stosowane. Są one polecane na stany pooperacyjne oczu. Gdy mamy rozszerzoną źrenicę, np. pooperacji jaskry czy zaćmy okulary te pomagają. Dzięki temu, że bardzo ograniczają pole widzenia i niwelują niepotrzebne odblaski, zabezpieczają oko przed olśnieniem. W przypadku operacji zaćmy korowej, która rozwija się na bokach soczewki, stosowanie okularów jurwedyjskich może powodować wyostrzenie wzroku.

Podsumowanie

Okulary ajurwedyjskie możemy stosować zamiennie do lupy w przypadku, gdy czytamy książkę lub gazetę. Jednak nie jest to cudowne ozdrowienie, a jedynie chwilowe poprawienie wzroku.

Okulary te możemy traktować jako ćwiczenie wzroku. Jednak równie dobrze możemy po prostu dbać o higienę pracy wzrokowej. Okulary te mogą powodować, że wada wzroku nie będzie tak szybko narastała. Jednak taki sam efekt możemy uzyskać stosując ćwiczenia wzroku.

Na co jeszcze pomagają takie okulary? Na pewno wzmagają ruchliwość gałej ocznych. Po pewnym czasie gałki oczne, dzięki temu staną się bardziej odporne na zmęczenie.