Jaki kolor oczu będzie miało Twoje dziecko

kolor oczu dziecka
kolor oczu dziecka

Jaki kolor oczu będzie miało Twoje dziecko

Chyba każdy kojarzy niskiego typa o ciemnej karnacji co myślał, że jest wysokim blondynem o niebieskich oczach. A jak ktoś nie kojarzy to może nawet i dobrze, bo udało mu się wywołać II Wojnę Światową. Ale tak właściwie to czemu uważa się, że ludzie o niebieskich oczach są atrakcyjniejsi niż pozostali? Co wpływa na kolor oczu? Czemu nie ma np. koloru oczu czerwonego? Jaki kolor oczu będą miały twoje dzieci?

Jakie pigmenty są u człowieka

Karnacja, a więc kolor skóry, uzależniony jest od pigmentu, który nazywa się melanina. To również ona odpowiada za kolor włosów. Jednak pewne błędy występujące w organizmie, a dotyczące właśnie melaniny stoją chociażby za bielactwem. Skoro melanina odpowiada za kolorowanie człowieka w znacznym stopniu to czy również to ona odpowiada za kolor naszych oczu? Tylko w pewnym stopniu.

Geny odpowiadają za kolor oczu

Jeżeli mielibyśmy kogoś faworyzować w tym wyściugu o kolor oczu, to raczej należałoby stawiać na geny. To właśnie geny sterują zawartością pozostałych pigmentów, które mają wpływ na kolor naszych oczu – ciemnobrązowej eumelaniny oraz czerwonawej feomelaniny.
Naukowcy zbadali i stwirdzili, że jest około 12 różnych genów odpowiedzialnych za kolor oczu. Są jednak 3 podstawowe geny – EYCL1, EYCL2, EYCL3 – które w największym stopniu odpowiedzialne są za kolor oczu. Naukowcy przyjmują, że im bardziej dominujące są te geny, tym kolor oczu robi nam się ciemniejszy. Z kolei, jeżeli te geny są leniwe i niespecjalnie skłonne do dominacji, to oczy bledną, a więc robią się coraz bardziej niebieskie.

Od czego zależy kolor oczu u dzieci

Bobasy do 6. miesiące życia przeważnie mają te geny jeszcze uśpione, a więc bardzo często rodzą się z jasnoniebieskimi oczami. Dopiero po 6. miesiącu geny odpowiadające za kolor oczu stają się aktywne i wtedy kolor może ulec zmianie.

Jaki kolor oczu będzie miało Twoje dziecko

Wspólny praojciec

Chociaż przyjęło się uważać niebieski oczy jako kanon piękna, to tak naprawdę są one naukową anomalią. Naukowcy twierdzą, że od początku istnienia gatunku Homo Sapiens, człowiek miał oczy brązowe. Dopiero pojawienie się genu OCA2, który powoduje zmiany w produkcji pigmentu w ciele człowieka, spowodowało, że oczy zaczęły nam zmieniać kolor.
Można przyjąć, że pierwszy człowiek, który posiadał niebieskie oczy był dziwadłem. Co jednak nie spowodowało, że został on odrzucony przez współtowarzyszy. Zakłada się tak ponieważ tego pierwszego człowieka z niebieskimi oczami uważa się, że praojca wszystkich dzisiejszych ludzi na całym świecie, którzy posiadają również oczy niebieskie.

Heterochromia

W przyrodzie jednak nie ma miejsca na normalność. Skoro występuje bielactwo to dlaczego miała by nie występować heterochromia. Heterochromia to nic innego jak wada genetyczna powodująca nierównomierne rozmieszczenie się barwnika w obu oczach. Skutkuje to tym, że osoby dotknięte tą chorobą mają jedno oko innego koloru niż drugie.
Co prawda heterochromię trudno nazwać chorobą, ponieważ nie wpływa ona w żaden sposób na jakość widzenia. Jednak przyjęło się każde odstępstwo od przyjętej normy uznawać za chorobę.
Heterochromia dotyka zarówno ludzi jak i zwierzęta. Wśród ludzi najbardziej znanymi osobami doktniętymi tym defektem jest aktorka Mila Kunis, Kate Bosworth oraz aktor Kiefer Sutherland.

Heterochromia, a więc różnokolorowe oczy

Skoro Szwed to niebieskooki

Czy pochodzenie może mieć wpływ na kolor oczu? Tak. Zauważ, że myśląc o niebieskookim blondynie najczęściej mamy skojarzenia z mieszkańcem Skandynawii. Czy takie skojarzenie jest poprawne? Oczywiście. Według badań przeprowadzonych przez Radzieckich naukowców to właśnie mieszkańcy Skandynawii oraz Europy północnej i wschodniej mają największą skłonność do posiadania niebieskich oczów.
Z kolei Europa Południowa, Azja, Afryka, Ameryka Północna i Południowa to oczy w kolorze brązowym. Oczy zielone najczęściej posiadają mieszkańcy Europy Centralnej i Zachodniej.

Co oznaczają czerwone oczy

Wśród osób dotkniętych albinizmem może zdarzy sie również bardzo ciekawe zjawisko dotyczące koloru ich oczu. Otóż mogą oni posiadać oczu w kolorze… fioletowym lub czerwonym. Oczy fioletowe są prawie całkowicie pozbawione melaniny. Oczy czerwone są zupełnie pozbawione melaniny.


Przeczytaj również