Jak dobrać okulary do kształtu twarzy

okulary do kształtu twarzy
okulary do kształtu twarzy

Okulary jakie są każdy widzi. Jednak umiejętne dopasowanie ich do kształtu twarzy to już zupełnie inna sprawa. Nie chodzi tylko o wygląd estetyczny, ale również o wygodę z ich korzystania. W końcu z okularów korzystamy przez większość dnia, a więc powinny one nie tylko pomagać nam lepiej widzieć, ale również podkreślać nasze zalety wizualne, no i przede wszystkim powinny być wygodne, żebyśmy lubili je nosić. Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Na początek musimy ustalić jak masz kształt twarzy. Jest to niezbędny element do tego, aby okulary ładnie wyglądały i były wygodne. Wyróżniamy pięć rodzajów twarzy:

  • owalna,
  • okrągła,
  • prostokątna,
  • diamentowa,
  • trójkątna.

Są to oczywiście jedynie wstępnie wybrane kształty twarzy. Może zdarzyć się tak, że twoja twarz będzie połączeniem dwóch. Co zrobić w takiej sytuacji? Przyjrzyj się jeszcze raz i zastanów się do którego kształtu jest ci najbliżej. To pierwsze rozwiązanie. Po drugie możesz przyjąć, że okulary należące do obu grup będą do ciebie pasowały.
Tak druga wersja jest bardziej bezpieczna, bo w końcu co za problem przymierzyć parę okularów. A gdybyś poprzez ominięcie jakiejś grupy miał nie wybrać najbardziej do Ciebie pasujących to jednak mogłoby być ci smutno.

Warto zaznaczyć, że okulary obecnie są tak modne, że niektórzy kupują sobie zerówki tylko po to aby dodać sobie uroku. Czasem zdarza się zadawać pytanie – czy zerówki psuja wzrok. Jednak jest to dziwne pytanie, ponieważ okulary, nawet zerówki powinny poprawiać wzrok, a nie go psuć.

Jakie okulary do twarzy okrągłej

Twarz okrągła to twarz wyróżniająca się brakiem jakichkolwiek wyraźnych krzywizn. Jest to twarz delikatna, czasem dziecięca.
Pierwszą zasadą jaką powinieneś się kierować podczas wybierania okularów to zasada przeciwieństw. Skoro zatem masz twarz okrągłą to powinieneś wybierać okulary, które nie są okrągłe.
Mając okrągłą twarz okulary powinny ją wysmuklić. Z tego właśnie powodu, musisz unikać wąskich oprawek oraz okularów, które zasłaniają brwi.
Oprawki powinny uwydatniać wszystkie wyraźne kształty na twarzy, a więc brodę czy kości policzkowe.

Okulary do okrąglej twarzy

Dla twarzy okrągłej najlepiej pasują okulary:

  • kanciaste – kwadratowe lub prostokątne,
  • kocie oczy,
  • pilotki,
  • wayfarer.

Kobiety mają jeszcze jedną przewagę nad mężczyznami, podczas doboru okularów – mogą zastosować makijaż. Dobrze zrobiony makijaż nie tylko może podkreślić kości policzkowe lub brodę, ale również nadać okularom indywidualny styl.

Jak dobrać okulary do twarzy diamentowej

W przeciwieństwie do twarzy okrągłej, w twarzy diamentowej, bardzo widoczne są kości policzkowe. Z kolei czoło i szczęka jest wąska. Ogólna proporcja twarzy jest jednak zachowana.
Dla osób obdarzonych twarzą diamentową idealnie pasują okulary o delikatnych oprawkach. Świetnie też tutaj nadają się okulary okrągłe i zakrzywione.
Warto jednak uważać na szerokość okularów. Nie powinny one być szersze niż do kości policzkowych.

Kupując okulary, oprócz wyglądu, warto zastanowić się również nad dodatkowymi filtrami! Jeżeli pracujesz dużo przy komputerze powinieneś porozmawiać z okulistą bądź optykiem i zadać mu pytanie jakie wybrać okulary do pracy przy komputerze.

Jakie okulary pasują do twarzy prostokątnej

Twarz prostokątna to twarz pociągła, smukła z mocno zarysowanymi krzywiznami kości policzkowych i szczęki. Jak dobrać okulary do kształtu takiej twarzy? Koniecznie należy sprawdzić jak będziesz wyglądał w wielkich okularach w stylu oversize. Grube oprawki dodadzą szerokości twarzy. Dobrym pomysłem będą również okulary w stylu vintage.
W przypadku twarzy prostokątnej należy unikać drobnych oraz bardzo kanciastych oprawek.

Okulary powinny dodawać uroku oraz dbać o wzrok najlepiej jak się da. Z tego powodu powinieneś również dopasować okulary w zależności od wykonywanego zawodu. Jakie okulary dla kierowców? Na pewno takie, które będą polepszały ich zdolność spostrzegania, a zapewnią to specjalne filtry.

Okulary oversize dla twarzy prostokątnej

Twarz owalna – jakie okulary wybrać

Osoby o owalnym kształcie twarzy są wyjątkowo uprzywilejowane w doborze oprawek. Będzie dla nich pasował praktycznie każdy rodzaj okularów, ponieważ ich twarz charakteryzuje się delikatnymi zaokrągleniami i bardzo fajnymi proporcjami odległości kości policzkowych, nosa, oczu i szczęki.
Należy jedynie uważać, aby okulary nie psuły proporcji twarzy. Z tego powodu nie należy zakładać okularów bardzo szerokich i masywnych.
Okulary mogą zasłaniać brwi i sięgać aż do kości policzkowych. Dobrze wyglądają zarówno kocie oczy, jak i aviatory, a nawet oprawki kwadratowe, okrągłe i owalne.

Delikatne kocie oczy, świetne do twarzy trójkątnej

Twarz w kształcie serca / trójkątna – jakie okulary wybrać

Twarz w kształcie serca, inaczej zwana również , trójkątną, cechuje się szerokim czołem i wąską szczęką. Twarz, można powiedzieć, że zwęża się ku dołowi. Należy więc wybrać okulary, które zamaskują duże brwi a podkreślą małą szczękę. Aby okulary spełniały takie wymogi ich górna część nie powinna posiadać prostych linii, a z kolei dolna część powinna być szeroka.
Okulary do kształtu twarzy trójkątnego będą pasowały kocie oczy z delikatną oprawką, np. drucianą. Wskazane są również aviatory i okulary sportowe. Z kolei zdecydowanie trzeba unikać dużych okularów.


Przeczytaj również