Dwadzieścia lat to wiek kiedy zaczynamy swoje dorosłe życie. Chwilę później zaczynamy pierwszą pracę i na głowie mamy inne zmartwienia niż własne zdrowie, a już w szczególności wzrok. Tymczasem jednak warto od czasu do czasu pochylić się właśnie na wzrokiem i zbadać jego jakość lub zwyczajnie dać mu odpocząć. Jak zatem dbać o wzrok 20-30 latków?
Mając dwadzieścia lat naszą głowę zaprzątają zupełnie inne rzeczy niż wzrok. Oprócz studiów, zaczynamy swoją pierwszą pracę, wieczorem wychodzimy na miasto na imprezę. A więc jest to czas wzmożonej aktywności zawodowej, imprezowej i edukacyjnej (w takiej kolejności?). Oprócz tego w domu spędzamy wiele godzin tygodniowo grając w CS’a lub gotyxa. Tak więc nasz wzrok nie ma łatwego życia.
Odpoczywaj od komputera
Jeżeli pracujesz przy komputerze lub spędzasz przy nim dużo czasu, warto zadbać o prawidłową higienę oka. Po pierwsze, po godzinie pracy lub siedzenia przed komputerem, warto robić sobie przerwę chociażby 5 minut. Patrząc w ekran monitora nasz wzrok uczy się widzieć wyraźnie wszystko to co jest blisko, więc aby masz wzrok nie zaniedbywał również widzenia tego co jest daleko, podczas takich przerw warto popatrzeć się przez okno. Jeżeli jest taka możliwość, najlepiej patrzeć się na łąki lub lasy. Kolor zielony działa kojąco na nasz wzrok.
Noś okulary z filtrem
W lato słońce poprzez swoje promieniowanie UV, niekorzystnie wpływa na nasz wzrok. Aby temu zapobiec warto wyposażyć się w okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Warto jednak wydać na takie okulary nieco więcej, niż na bazarowym straganie. Trzeba zadbać o to, aby okulary miały rzeczywisty filtr, a nie tylko napis, że go posiadają.
Jeżeli dużo jeździsz autem lub dużo czasu spędzasz przed komputerem, warto zadbać o odpowiednie okulary. Nawet w przypadku, gdy nie masz żadnej wady wzroku. Po prostu kup sobie zerówki ze specjalnym filtrem ułatwiającym pracę.
Zdarza nam się spotykać z pytaniem czy okulary zerówki psują wzrok? Oficjalnie odpowiadamy, że nie psują! Wprost przeciwnie! Jeżeli mają one odpowiedni filtr (np. do jazdy samochodem lub do pracy przy komputerze) to takie okulary dbają o poprawne działanie naszego wzroku.
Dla kierowców są specjalne okulary z antyrefleksem. Dzięki nim do oka nie dostają się żadne odbicia co zwiększa możliwość skupienia się na drodze. Oprócz tego okulary takie zwiększają kontrast, dzięki czemu wieczorem jadąc w okularach wydaje Ci się, że jest jaśniej niż w rzeczywistości.
Do pracy przy komputerze również są specjalne okulary. Posiadają one filtr, który niweluje negatywne działania światła niebieskiego jakie emitują wszystkie monitory i wyświetlacze.
Stosuj sztuczne łzy
Latem praca w pomieszczeniach klimatyzowanych. Zimą praca w pomieszczeniach ogrzewanych. Długotrwałe wpatrywanie się ekran komputera. Te wszystkie elementy powodują, że… zmniejszasz częstotliwość mrugania. Co z kolei wpływa na mniejszą ilość łez dostających się na powierzchnię oka. Prowadzi to do wysychania oka i uczucia piasku pod powiekami. Aby temu zaradzić nasz lekarz okulista zaleca korzystanie ze sztucznych łez. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie nawilżaczy powietrza lub po prostu regularne wietrzenie pomieszczenia.
Prawidłowa dieta
Aby poprawnie dbać o wzrok 20-30 latków trzeba również zdrowo się odżywiać. Nasz okulista radzi, aby jeść dużo produktów, które posiadają witaminy A, C i E oraz kwasy omega-3 i luteinę. Należy zatem jeść dużo marchewki, orzeszków ziemnych, mięsa wołowego i wieprzowego, a także szpinaku, brokułów i jarmużu. Nie należy zapominać również o rybach, które są świetnym dostarczycielem kwasów omega-3.
Sport to zdrowie
Sport to zdrowie nie tylko dla ciała, ale również dla oczu. Każda aktywność fizyczna, poprawia funkcjonowanie całego organizmu. Sport poprawia krążenie i napowietrza krew. Duża zawartość tlenu we krwi z kolei wspomaga poprawne działanie narządu wzroku.
Oczywiście najlepiej, abyś ćwiczył w miarę systematycznie. Wtedy efekty będą jeszcze bardziej widoczne.
Korzystaj ze światła
Korzystając wieczorem lub nocą z komputera, zdarza się, że aby nie przeszkadzać pozostałym domownikom, mamy włączoną tylko jakąś niewielką lampkę. To niestety błąd. Złe doświetlenie, np. klawiatury skutkuje pogorszeniem wzroku. Podobnie sprawa wygląda z czytaniem książek. Najlepiej aby na książkę padała strumień światła umieszczony za nami. Dzięki temu treść była by bardzo dobrze oświetlona.
warto też pamiętać, że zbyt jasne światło wyświetlacza bardzo mocno obciąża wzrok. W przypadku telefonów komórkowych warto ustawić automatyczne dostosowanie się jasności ekranu do warunków oświetleniowych w okolicy. W przypadku korzystania z komputera stacjonarnego lub laptopa, warto zainstalować sobie niewielkie programiki, których zadaniem jest automatycznie zmieniać kolor emitowanego przez nie światła. Im światło będzie bardziej żółte, ty lepiej. Jako taki programik polecam F.lux.
Przeczytaj również