Jak dbać o oczy osób 60+

starczowzroczność
starczowzroczność

Wraz z upływem lat zaczynają nam zanikać pewne odruchy. Zanika między innym uczucie pragnienia. Jest to groźne dla życia ponieważ może doprowadzić do odwodnienia organizmu i w skrajnym przypadku śmierci. Jednak jest to też taki wiek, w którym oczy coraz mocniej zaczynają odmawiać chęci współpracy. Ja zatem dbać o oczy osób 60+, aby przedłużyć ich naturalne właściwości poprawnego patrzenia??

Choroby oczy u osób 60+

Po pierwsze wraz z upływem lat coraz mniej mrugamy. Niby to nic groźnego, a jednak podczas mrugania dostarczamy na powierzchnię oka niezbędne łzy. Ogólnie mówiąc, nawilżamy gałkę oczną. Im mniej płynu łzowego na powierzchni oka, tym jest ono suchsze i tym mocniejsze uczucie piasku pod powiekami i uczucie pieczenia.
Dodatkowo jaskrawe światło również negatywnie wpływa na nasze oczy. Należy unikać zbyt jasnego światła punktowego. Jednak z drugiej strony, należy również unikać męczenia oczu poprzez funkcjonowanie w pomieszczeniach za słabo oświetlonych. Zbyt jasne i zbyt ciemne światło również powodują wysychanie oka i nieprzyjemne doznania z tym związane.
Na szczęście mamy XXI wiek i okuliści wraz z naukowcami opracowali sztuczne łzy. Są one dostępne w formie kropli do oczu. Ich zadaniem jest przywrócić naturalną ilość płynu łzowego na oku.

Wiek 60+ to również czas gdy mogą zacząć pojawiać się różne choroby narządu wzroku. Mogą to być:

  • zaćma,
  • jaskra,
  • AMD – Age-related Macular Degeneration i jest to związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej,
  • retinopatie.

Najlepszą receptą na te choroby jest ich wczesne wykrycie. Dzięki temu mogą one zostać całkowicie wyleczone lub zatrzymane. Natomiast gdy nie będziemy interesowali się swoimi oczami ich stan będzie się powoli, aczkolwiek systematycznie, pogarszał.
Aby wcześnie wykryć choroby oczu nie należy czekać, aż coś zacznie być źle z naszą jakością widzenia. Trudno wyobrazić sobie życie bez możliwości patrzenia. Aby więc nie dopuścić do takiej sytuacji najlepiej trzeba profilaktycznie badać się. Raz na rok.
Natomiast gdy zaobserwujemy u siebie pogorszenie jakości widzenia, brak możliwości złapania ostrości na konkretnych przedmiotach, dziwne falowanie liter w gazecie lub jakieś zmiany wizualne w samej soczewce to znaczy jest jest już bardzo późno i natychmiast trzeba iść do okulisty!

Jak dbać o oczy osób 60+

Po pierwsze prawidłowe korzystanie z okularów lub po prostu korzystanie z okularów. Poprzez korzystanie z okularów mam na myśli noszenie ich od przebudzenia do snu, a nie tylko w określonych momentach dnia. Obecnie okulary są skonstruowane w taki sposób, że umożliwiają i ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Oprócz tego dzięki szerokiej ofercie oprawek możemy wybrać okulary pasujące do naszej urody.
Pisząc poprawne korzystanie z okularów mam na myśli kupienie ich w profesjonalnym salonie optycznym! Oczywiście okulary takie są droższe niż kupione w supermarkecie lub nawet aptece, jednak robiąc okulary na zamówienie masz gwarancję, że są one idealnie przygotowane pod twoją wadę. Dlaczego nie kupować okularów w aptece? No cóż… mimo tego, że są one z apteki to mogą zaszkodzić. Najczęściej obie soczewki mają taką samą wartość korekcji, co w rzeczywistości nie występuje. Zawsze jedno oko jest lepsze a drugie gorsze.
Korzystając z okularów z przypadkowymi wielkościami soczewki robimy sobie krzywdę. Nie możesz wybierać okularów na oko.

Profesjonalne badania okulistyczne znajdzie każdą wadę wzroku

Warto również dbać o nasze oczy od wewnątrz. Mam tutaj na myśli odpowiednią dietę, bogatą w witaminy A, C i E, a także wapń luteinę i kwasy omega-3.

Okuliście polecają częste spacery lub po prostu pracę na świeżym powietrzu. Nie zależnie czy jesteśmy na spacerze czy pielimy ogródek, wykonując jakąś pracę męczymy się. Męczą się, robimy głębsze wdechy. Robiąc głębsze wdechy pobieramy do płuc więcej tlenu. Więcej tlenu w płucach to więcej tlenu we krwi. Więcej tlenu we krwi to bardzo ważna sprawa dla zdrowia oczu.